Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie to kuźnia talentów. Swoje zdolności plastyczne, wokalne, teatralne, recytatorskie, fotograficzne rozwijają tu pod okiem instruktorów setki dzieci i młodzieży. Instruktorzy zapewniają swoim wychowankom nie tylko możliwość szlifowania umiejętności, ale również ich prezentacji. Organizują wystawy, przedstawienia i koncerty oraz zachęcają do udziału w konkursach, z których młodzi artyści wracają zwykle z nagrodami. W ostatnim czasie znaczące sukcesy osiągnęli recytatorzy i wokaliści.
Osiągnięcia recytatorskie
63. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
28 kwietnia odbyły się Wojewódzkie Eliminacje 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej. Młodzieżowy Dom Kultury reprezentowała w tym roku m.in. Julia Ksit, która przeszła pomyślnie eliminacje miejskie. II etap – wojewódzki, odbywał się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów.
Julia wzięła udział w konkursie w kategorii poezji śpiewanej. Był to jej pierwszy występ z takim repertuarem, który wymagał wiele pracy i innego przygotowania. Opiekunem teatralnym Julii jest Hanna Fibich, a stroną wokalną zajęła się Agnieszka Orzechowska. Dzięki współpracy Tomasza Sosnowskiego (autora aranży) oraz Jerzego Paruszewskiego (autora tekstów), udało się osiągnąć sukces.
Uznanie jury w składzie: Jarosław Gajewski – aktor, profesor Akademii Teatralnej i. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, prorektora i dyrektora Artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie, Jana Zdziarskiego – specjalisty kultury mowy, byłego wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie, wiceprezesa Towarzystwa Kultury Teatralnej, Marcina Fibicha – muzyka, zyskał utwór „Żal” do tekstu Jerzego Paruszewskiego i muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Tomasza Sosnowskiego. Wspólnymi siłami udało się osiągnąć sukces. Julia została finalistką zdobywając II miejsce oraz kwalifikacje do finału.
"Warszawska Syrenka"
Recytatorzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie zdominowali gminne oraz powiatowe eliminacje konkursu "Warszawskiej Syrenki". Po zajęciu czołowych lokat na szczeblu miejskim trójka reprezentantów Młodeku znakomicie spisała się w etapie powiatowym, którego organizatorem był Mszczonowski Ośrodek Kultury.
Miło nam poinformować, że podopieczni naszej placówki, uczestnicy zajęć recytatorskich i teatralnych zwyciężyli w swoich kategoriach: Urszula Chocyk (opiekun Ewa Szklarska) oraz Ryszard Litewnicki (opiekun Hanna Fibich), zaś Zosia Niewiadomska, pracująca również pod okiem Hanny Fibich, otrzymała wyróżnienie. Rysio i Ula mieli możliwość reprezentowania Powiatu Żyrardowskiego w wielkim finale. Zmagania finałowe odbyły się w dniach 14 i 15 kwietnia w Centrum Promocji Kultury dla Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy. W kategorii wiekowej klas VII oraz gimnazjalnych trzecie miejsce zajęła Ula Chocyk.
41. Konkurs Recytatorski ,,Warszawska Syrenka” przeprowadzony został w dniach 14 i 15 kwietnia 2018 roku w Centrum Promocji Kultury w Warszawie. Przesłuchanych zostało 168 uczestników eliminacji finałowych województwa mazowieckiego. Jury obradowało w składzie: Jerzy Łazewski – przewodniczący, aktor, Joanna Kwiatkowska- aktorka i Leszek Zduń- aktor. „(…)Nie było to łatwe, gdyż konkurencja była silna i duża – w poszczególnych eliminacjach konkursowych na Mazowszu uczestniczyło blisko kilka tysięcy osób(…)” - powiedziała Beata Połaczyńska, Dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Warto zwrócić uwagę, że to zdobycie tej nagrody było nie lada wyczynem, gdyż nasi wychowankowie, aby dotrzeć do finału, musieli przejść 4 etapy konkursu pokonując przy tym bardzo dużą ilość recytatorów. Jury podkreśliło wysoki poziom uczestników konkursu. Zauważyło dużą staranność w doborze repertuaru, jednocześnie zachęciło do dalszych poszukiwań artystycznych.
„Witaj Majowa Jutrzenko ”
Angelika Kaliszewska została laureatką XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej„ Witaj Majowa Jutrzenko ”dla uczczenia 100 - lecia odzyskania niepodległości w Warszawie, zdobywając wyróżnienie. Angelikę do konkursu przygotowała pani Ewa Szklarska. Konkurs przeznaczony był dla szkół stołecznych i mazowieckich. Organizatorami konkursu było Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej oraz Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi.
Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury powołane przez organizatorów, które brało pod uwagę w szczególności: dobór i rozumienie tekstu, poprawność i ekspresję wypowiedzi;, umiejętność prezentacji i nawiązania kontaktu z publicznością; oraz dykcję i opanowanie tekstu. Uczestnicy konkursu podzieleni byli na cztery kategorie, Angelika startowała w kategorii klas I-III i w niej była jedyną laureatką z poza Warszawy. Została wyłoniona spośród 50 finalistów tego konkursu i trzeciego etapu zarazem.
To bardzo duże osiągnięcie tej zdolnej młodej recytatorki. Angelika Kaliszewska to 9 letnia dziewczynka na co dzień rozwijająca swoje talenty w zajęciach recytatorskich, oraz teatralnych teatru MASKARADA, pod okiem pani Ewy Szklarskiej. Piętnasty Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej zakończy uroczysta gala z występami laureatów w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich - Plac Bankowy3).
Sukcesy wokalne
W dniu 28 kwietnia 2018 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach odbył się XVI Ogólnopolski Konkurs Piosenki KUMAK. Konkurs przeprowadzony był dwuetapowo. Jury składające się z muzyków, producentów muzycznych i instrumentalistów zespołu Varius Manx w składzie: Anna Dzionek – Kwiatkowska, Marta Stępień, Marcin Markuszewski, Maciej Wójcikowski i Paweł Furmaniak na podstawie 198 nadesłanych utworów DEMO do ścisłego finału zakwalifikowało 80 wykonawców, a wśród nich Zosię Świder, która pięknie zaprezentowała się na pabianickiej scenie Mł.D.K.
Należy zaznaczyć, że Zosia była jedną z najmłodszych w swojej kategorii wiekowej. Na co dzień uczęszcza na zajęcia zespołu wokalnego „Szałaputy” działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie i pracuje pod okiem Urszuli Izdebskiej i Aleksandry Rudzińskiej. Życzymy Zosi dalszych sukcesów.
W marcu przedstawicielki zespołu wokalnego „Igraszka” działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie reprezentowały placówkę i XXI Ogólnopolskim Konkursie Piosenki „Rozśpiewany Wawer” w Warszawie Wawer.
Przesłuchania trwały dwa dni. Jury w składzie: Ewa Śnieżanka, Dominika Świątek i Anna Urbanowska wysłuchało 202 solistów, 19 zespołów i przyznało 45 nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych. W swojej kategorii 11-13 lat zespół „Igraszka” zdobył wyróżnienie, co dla uczestniczek i opiekunów „Igraszki” okazało się niebywałym sukcesem biorąc pod uwagę, że nie przyznano I, II i III miejsca.
W związku z tym wyróżnienie stało się jednoznaczne z wygraną w tej kategorii wiekowej. Zespół „Igraszka” reprezentowały: Pola Brzozowska, Małgorzata Chudy, Zofia Dropińska, Karolina Lechniak, Zofia Majewska, Oliwia Tomaszewska, Dominika Walczak i Julia Zgorzalska. Dziewczynki przygotowały panie Urszula Izdebska i Aleksandra Rudzińska.