2019
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2019 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 5 Kwietnia 2025
- Imieniny: Wincentego, Ireny, Katarzyny
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18249823
-
- -
W Muzeum Lniarstwa zaprojektowano lnianą kolekcję odzieży

Płaszcze, sukienki, spódnice, a także spodnie i bluzki… motywy kwiatowe, geometryczne czy gładkie bez wzorów… stójki, plisy, dekolty, liczne wiązania czy guziki… - tak w kilku słowach można określić kolekcję odzieży, która zostanie zaprezentowana w sobotę, 26 października, w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie podczas finału projektu „Lniane kreacje”.

W rolę projektantów wcielili się mieszkańcy Żyrardowa i okolic, którzy przez kilka ostatnich miesięcy uczestniczyli w cyklicznych warsztatach organizowanych przez żyrardowską placówkę. Najważniejszy jest natomiast fakt, że wszystkie wyroby zostały zaprojektowane i uszyte z tkaniny lnianej, która jest jednym z symboli Miasta Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego.

„Lniane kreacje” to projekt realizowany przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie od czerwca br., w ramach którego odbyły się bezpłatne warsztaty z cyklu „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej”. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość samodzielnie zaprojektować i uszyć odzież, a także nabyć umiejętności z obsługi maszyn krawieckich czy wykańczania tkanin. Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że w ciągu kilku dni od ogłoszenia zapisów limit wolnych miejsc na zajęcia został wyczerpany. Oprócz wcześniej wspomnianych warsztatów, Muzeum zorganizowało również 10 spotkań z cyklu „Projektanci lnianych dodatków codziennego użytku”, podczas których uczestnicy samodzielnie przygotowywali m.in. torby lniane, biżuterie czy plecaki.

Zwieńczeniem projektu jest długo wyczekiwany pokaz mody, który odbędzie się w sobotę, 26 października, o godz. 18:00 w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie przy ul. Dittricha 18. Będzie to spektakularne wydarzenie, ponieważ za wybieg posłuży taśma produkcyjna jednej z maszyn, wchodzącej w skład ekspozycji prezentującej wielkogabarytowe urządzenia służące w procesie technologicznym produkcji wyrobów lnianych, tj. na taśmie drukarki sitodrukowej, na której drukowano niegdyś wzory na tkaninie. Natomiast w rolę modelek wcielą się uczestniczki warsztatów, które zaprezentują stworzoną przez nie same kolekcję odzieży lnianej.

Muzeum Lniarstwa dąży do stworzenia na poprzemysłowych halach przestrzeni projektowo-warsztatowej, inspirującej mieszkańców do twórczego i kreatywnego tworzenia. Hale dawnej fabryki, a dokładnie - oddziału drukarni, to idealne miejsce do szerzenia i upamiętniania tak ważnej dla mieszkańców Żyrardowa tradycji. Mimo, że od wielu lat fabryka nie funkcjonuje, pamięć o lokalnym dziedzictwie kulturowym powraca za sprawą podejmowanych przez Muzeum inicjatyw o podłożu historycznym.

- Lniane Kreacje” to dla mnie coś więcej niż warsztaty rękodzielnicze… to połączenie trzech bardzo ważnych elementów: twórczego spotkania mieszkańców Żyrardowa i okolic, „wskrzeszenie” starej drukarki sitodrukowej, która poza wartością historyczną pełni obecnie funkcję wybiegu dla modelek. To także metafizyczna łączność z Xymeną Zaniewską, która zaprojektowała niegdyś dla neszego miasta kolekcję odzieży z tkanin wyprodukowanych właśnie w tutejszej fabryce. Kolekcja ta została jako pierwsza zaprezentowana na drukarce sitodrukowej - mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Działania te stają się również elementem rewitalizacji miejsca, świadczącym o potędze fabryki i bogatej tradycji wzornictwa, która wyróżniała niegdyś żyrardowską fabrykę na arenie międzynarodowej. Pod koniec XIX wieku fabryka była najpotężniejszym przedsiębiorstwem lnianym w Europie, produkującym najwyższej jakości wyroby znane na całym świecie (2/3 asortymentu trafiało do Rosji, Persji, Chin i Japonii, a fabryka posiadała własne składy m.in. w Warszawie, Łodzi, sklepy w Moskwie, Petersburgu czy Wilnie). Sukces zakładów był wynikiem w bardzo dużej mierze wysokiej jakości produkowanych wyrobów, o których świadczyły liczne wyróżnienia i medale zdobywane podczas wystaw i targów międzynarodowych m.in. w Londynie, Moskwie, Wiedniu, Paryżu czy Filadelfii. To, co nie było oznaczane marką Żyrardów, na rynku lniarskim po prostu przestawało się liczyć, a sama nazwa Żyrardów była gwarancją najwyższej jakości produktu, wzornictwa i estetyki.

Projekt pt. „Lniane kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

 

  • pokaz_mody_plakat_850x135_lniane_kreacje
- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -