Miesiąc wirtualnej nauki
16 marca ruszyła platforma e-learningowa dedykowana uczniom żyrardowskich szkół. Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski jeszcze przed zawieszeniem zajęć szkolnych podjął decyzję o stworzeniu jednolitej wirtualnej przestrzeni edukacyjnej dla uczniów i nauczycieli. Praca z uczniami od miesiąca prowadzona jest on-line przez e-dzienniki lub za pośrednictwem szkolnych stron internetowych, aplikacji Messenger, google classroom, zoom czy innych narzędzi. Ten wybór dopełnia strona www.e-learning.zyrardow.pl Tworząc tę platformę, Miasto jako organ prowadzący szkoły umożliwił także nauczycielom sprawne wykonywanie pracy zdalnej. Po miesiącu funkcjonowaniu platformy okazała się ona ważnym narzędziem uzupełniającym proces edukacyjny, a co najważniejsze zawsze czynnym i drożnym. Nie odnotowano żadnych awarii technicznych, ani braku możliwości skorzystania z platformy np. przyczyny przeciążenia logowań.
Jeżeli platforma e-learningowa przyniesie zakładane efekty, Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski będzie chciał dodawać kolejne funkcjonalności dedykowane nie tylko uczniom, ale także pracownikom urzędu, czy organizacjom pozarządowym.
Kilka ciekawostek dotyczących platformy www.e-learnig.zyrardow.pl :
Do 15 kwietnia z platformy skorzystało 529 unikalnych użytkowników. W tym czasie odbyło się ponad 2000 sesji. Uczniowie najczęściej, bo aż w 59 procentach korzystają z komputerów stacjonarnych, niewiele mniej popularne są telefony komórkowe (40%). Niecały procent użytkowników korzysta z tabletów. Co istotne, 90% uczniów na stronę trafia poprzez bezpośrednie wpisanie adresu, co oznacza, że użytkownicy doskonale znają to miejsce w sieci. Pozostali trafiają na stronę poprzez linki z mediów społecznościowych, ale także linki zamieszczone w mailach i w aplikacji Messenger. Uczniowie korzystający z e-learningu lubią pospać. Sesje rozpoczynają się przeważnie po godzinie 10.00 i w stałym natężeniu trwają do godziny 14.00. Natomiast najbardziej pracowitymi dniami są środa i czwartek. Do tej pory nauczyciele wprowadzili 154 jednostek lekcyjnych, a najbardziej aktywnymi szkołami są SP Nr 3, SP Nr 1 i SP Nr 2. Najwięcej lekcji jest z języka polskiego, następnie z języka angielskiego i matematyki, przy czym najpopularniejszy wśród uczniów jest język angielski. Hitami (największa liczba uczniów, którzy skorzystali z jednostki e-learningowej) pojedynczych lekcji pozostają „Niedźwiedź, Mospanie!” oraz „Pan Tadeusz – podsumowanie”.