Podczas listopadowej Sesji Rady Miasta Żyrardowa, jaka odbyła się w miniony czwartek, przyjęty został nowy Statut Miasta Żyrardowa, Regulamin korzystania z Parku Miejskiego oraz Program współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2013. Radni ustalili też nowe stawki podatku od nieruchomości oraz metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Pierwszą uchwałą, podjętą na sesji, wprowadzono zmiany w tegorocznym budżecie miasta. Plan dochodów po zmianach wynosi ogółem 121.370.546,96 zł, a plan wydatków - 127.328.765,93 zł. W związku z korektą budżetu, wprowadzono też zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta na lata 2012 – 2045.
Kolejna uchwała dotyczyła sprzedaży gruntów przy ul. Czystej 5 na rzecz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Żyrardów”, będącego użytkownikiem wieczystym. Są to działki o łącznej powierzchni 8,0669 ha. Wykupienie przez PGK użytkowanych gruntów pozwoli na obniżenie corocznych kosztów ich utrzymania przez spółkę, a dla gminy przyniesie korzyść w postaci jednorazowej wpłaty z tytułu sprzedaży prawa własności. Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z 2011 r. daje taką możliwość wszystkim użytkownikom wieczystym, zarówno osobom prawnym, jak i fizycznym, bez względu na przeznaczenie terenu, za wyjątkiem spółek samorządowych.
Stosowną uchwałą zmieniony został regulamin określający zasady korzystania z Parku Miejskiego im. Karola Dittricha. Z uwagi na stare drzewa, które mogą stanowić zagrożenie podczas burz czy silnych wiatrów, wprowadzono zakaz przebywania na terenie parku w czasie gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Zmiany w regulaminie dotyczą też godzin otwarcia parku. Od 1 października do 31 marca park czynny będzie w godzinach 6:00- 20:00, zaś od dnia 1 kwietnia do 30 września - w godzinach 6:00- 22:00.
Ponadto przejęty został do realizacji Program współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2013. Przed wprowadzeniem projektu uchwały pod obrady Rady Miasta, Program konsultowany był z działającymi w naszym mieście organizacjami pozarządowymi.
Jak co roku, radni ustalili nowe stawki podatku od nieruchomości na następny rok podatkowy, zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu cen podanym w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Radnym przyszło zmierzyć się też z trudnym tematem dotyczącym wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do podjęcia uchwały w tej sprawie zobligowała samorządy znowelizowana Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przedłożony radzie projekt uchwały poddany został wcześniej konsultacjom społecznym.
Ustawa określa cztery możliwe metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami w nieruchomościach zamieszkałych, tj.:
-
od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość,
-
od ilości zużytej wody z danej nieruchomości,
-
od powierzchni lokalu mieszkalnego,
-
od gospodarstwa domowego,
przy czym można wybrać tylko jeden sposób naliczania opłaty dla wszystkich nieruchomości zamieszkałych.
,,Za optymalną dla Miasta Żyrardowa uznano metodę stanowiącą iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty (która zostanie określona odrębną uchwałą), gdyż ilość powstających odpadów zależna jest od liczby osób je wytwarzających – mówi Monika Rogowiecka – Lasota z Wydziału Gospodarki Komunalnej. – Na początku pojawia się zagrożenie utajniania rzeczywistej liczby osób zamieszkujących nieruchomość, lecz w takich sytuacjach przewiduje się wprowadzenie kontroli nieruchomości, wspomaganej weryfikacją ilości zużywanej wody w danym gospodarstwie domowym, biorąc pod uwagę średnią zużycia wody na 1 osobę. Przyjęta w projekcie uchwały metoda naliczenia opłaty w zależności od liczby zamieszkałych osób wydaje się metodą najbardziej sprawiedliwą i obiektywną dla mieszkańców Żyrardowa”. Uchwała w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stanowi podstawę do przyjęcia dalszych uchwał, wymaganych do wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta Żyrardowa.
Na listopadowej sesji uchwalono także nowy Statut Miasta Żyrardowa. Rada Miasta, zauważając konieczność dokonania zmian w Statucie, powołała Komisję Statutową, by wraz z prezydentem przygotować projekt uchwały dotyczącej zmian Statutu. W trakcie prac Komisja stwierdziła, że zmian, jakie należy wprowadzić do Statutu, jest tak wiele, że lepiej uchwalić nowy Statut Miasta Żyrardowa. W znacznej mierze czerpie on z dotychczasowych zapisów, został uporządkowany znaczeniowo, ponadto uwzględniono zmiany dotyczące sposobu głosowania, procedury przebiegu i dokumentowania Sesji Rady Miasta oraz formalno - prawne zmiany dotyczące np. terminu przedstawienia opinii w sprawie budżetu Miasta przez Komisję Rewizyjną.