Konkurs ma na celu uhonorowanie mężczyzn, którzy w szczególny sposób zasłużyli się pomagając kobietom i reagując na wszelkie formy przemocy i dyskryminacji. „Białą Wstążką” nagradzani są mężczyźni zatrudnieni w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych ośrodkach pomocowych), instytucjach publicznych, pracownicy służb mundurowych oraz mężczyźni angażujący się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie.
Tegoroczne „Białe Wstążki” rozdano w ośmiu kategoriach: wymiar sprawiedliwości, organy ścigania, instytucje i organizacje pomocowe, osoba publiczna, instytucje publiczne, pracodawca/sponsor, osoba prywatna, media.
Grzegorz Obłękowski otrzymał „Białą Wstążkę” w kategorii: instytucje publiczne. Nagrodzono go nią za to, że „w swoich działaniach, jako jeden z priorytetów, określił walkę z przemocą w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet. Niejednokrotnie, poza obowiązkami zawodowymi, służył poszkodowanym skuteczną pomocą, niestrudzenie szukając rozwiązań umożliwiających im powrót do normalnego życia. Laureat poświęca również swój czas wolny na rzecz wspierania kobiet, angażując się w działalność takich organizacji jak Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „AMAZONKI” czy Żyrardowskie Forum Kobiet.” Jak wskazano w formularzu zgłoszeniowym: „Nie bez kozery można nazwać Pana Grzegorza „mężem opatrznościowym” samotnych matek oraz ofiar przemocy w rodzinie. Wszystkie takie osoby mogą liczyć na wysłuchanie i natychmiastową pomoc.”
W kategorii pracodawca/sponsor „Biała wstążka” powędrowała w ręce żyrardowskiego przedsiębiorcy, Ryszarda Kowalskiego. Jak czytamy w uzasadnieniu, jest to pracodawca, który wspiera kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Pracownikom, którym grozi eksmisja czy egzekucja komornicza, pomaga regulować długi za nieopłacone czynsze. W sposób szczególny wspiera matki, które mają problemy z mężami alkoholikami i narkomanami. Pomaga przy zgłaszaniu dzieci do żłobka czy przedszkola, udziela wsparcia finansowego na święta, organizuje wigilie dla osób potrzebujących i ubogich, kupuje sprzęty codziennego użytku. Laureat rozmawia z pracownicami dotkniętymi przemocą domową i pomaga im w zgłaszaniu incydentów przemocowych na policję oraz wspiera w nawiązaniu kontaktu z psychologiem.
Uroczysta gala tegorocznej edycji „Białej Wstążki” odbyła się w warszawskim Teatrze Kamienica.