Sytuacja demograficzna naszego kraju, związana ze starzeniem się ludności, powoduje skupienie uwagi na tych aspektach polityki rodzinnej, które odnoszą się do przyczyn i skutków niskiej dzietności rodzin. W debacie zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli specjaliści z zakresu polityki rodzinnej oraz przedstawiciele różnych środowisk. Prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie mówiła o konieczności wspierania rodzicielstwa w Polsce i o sposobach łączenia obowiązków rodzinnych z pracą. Bożena Balcerzak-Paradowska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych zaprezentowała model polityki rodzinnej w odniesieniu do ponoszonych przez państwa kosztów i pomocy państwa w tym zakresie. Na temat polskiej polityki prorodzinnej, jej wyzwań i zagrożeń mówiła Małgorzata Rusiewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych ,,Lewiatan”. Uczestnicy debaty wspólnie zastanawiali się jak wspierać rodzicielstwo w Polsce, jakie jeszcze działania powinno podjąć państwo w celu zapewnienia opieki, wychowania i kształcenia dzieci.
W polskim społeczeństwie zmieniają się postawy wobec małżeństwa i rodzicielstwa, ewoluują formy życia rodzinnego i ekonomiczne modele rodziny. Zmienia się też postrzeganie ról społecznych kobiet i mężczyzn. Z badań i sondaży wynika, że wśród czynników wpływających na ograniczanie planów prokreacyjnych młodych ludzi, obok zasadniczych problemów z łączeniem przez rodziców ról rodzinnych z zawodowymi, pojawiają się obawy o trwałość związku.
- Myślę, że udało nam się podczas tej debaty sprecyzować podstawowe kierunki i formy działania - różnych podmiotów na różnych poziomach - na rzecz odpowiedzialnego rodzicielstwa w naszym kraju – podsumowuje Wiesława Wardziak.– Wśród uczestników była zgodność co do tego, iż polityka rodzinna powinna być perspektywiczna i realna, powinna przede wszystkim dawać rodzicom możliwość wyboru między opieką nad dzieckiem a powrotem do pracy.