Zawarcie porozumienia było kolejnym krokiem w kierunku realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wcześniej prezydent Andrzej Wilk podpisał wielostronną deklarację współpracy, a następnie Rada Miasta Żyrardowa w dniu 28 listopada 2013 r. podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Miastem Żyrardów a m.st. Warszawą i pozostałymi gminami Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.
ZIT to nowy instrument wspierający rozwój miast i obszarów funkcjonalnych poprzez realizację zintegrowanych projektów, współfinansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Został on skierowany wprost do miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych w celu stymulowania współpracy pomiędzy gminami, a nade wszystko wspólnej realizacji przedsięwzięć projektowych o charakterze zintegrowanym. Zakłada się, że źródłem finansowania projektów w ramach instrumentu ZIT będą specjalnie wyasygnowane na ten cel środki z poziomu krajowego, dystrybuowane w ramach regionalnych programów operacyjnych - w przypadku ZIT WOF – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Przyjęto, iż najbardziej optymalną formą współpracy wszystkich gmin WOF dla potrzeb ZIT będzie porozumienie międzygminne. Porozumienie to reguluje w szczególności kwestie współpracy gmin przy programowaniu, wdrażaniu, koordynacji, finansowaniu, ewaluacji oraz rozliczaniu ZIT WOF. Zawarcie porozumienia pomiędzy gminami WOF było warunkiem sine qua non wdrożenia ZIT WOF, a w konsekwencji pozyskania po 2014 roku dodatkowych funduszy na rozwój miasta. Porozumienie zostało zawarte na czas wdrażania i rozliczania ZIT WOF. Podstawą realizacji instrumentu ZIT będzie Strategia ZIT WOF, akceptowana przez wszystkie gminy biorące udział w realizacji ZIT WOF.
Miasto Żyrardów zabiega o środki unijne w ramach trzech obszarów tematycznych: transport (P&R, ścieżki rowerowe), rozwój gospodarczy/przedsiębiorczość, e-usługi.
W ramach ZIT-u Miasto Żyrardów zgłosiło następujące projekty: Budowa dwóch parkingów ,,Parkuj i Jedź" (Park & Ride); Przygotowanie terenów inwestycyjnych; Budowa dróg dla rowerów wraz z montażem liczników rowerowych i parkingów dla rowerów. Dodatkowo Miasto Żyrardów włączyło się także w projekty z zakresu e-usług oraz przedsiębiorczości dot. m.in. promocji gospodarczej, programu proprzedsiębiorczej edukacji dla mieszkańców.
W sumie w ramach ZIT-u Miasto Żyrardów będzie zabiegało o prawie 10 mln zł z funduszy unijnych. Nie zamyka to jednak drogi do aplikowania o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 na realizację niezależnych od ZIT-u projektów naszego miasta.