Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WOF) to instrument otwierający drogę do realizacji zintegrowanych projektów, współfinansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Do ZIT-u przystąpiło 38 mazowieckich gmin, w tym Miasto Żyrardów.
Prawie 165 milionów euro, które przekazane zostaną na realizację wspólnych projektów, pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (141,1 miliona EUR) oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (23,7 miliona EUR). ZIT jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
3 marca prezydent Andrzej Wilk wziął udział w I posiedzeniu Komitetu Sterującego ZIT WOF. Komitet Sterujący podejmuje decyzje związane z zakresem działalności ZIT WOF, w szczególności związane z programowaniem, wdrażaniem, koordynacją, finansowaniem, ewaluacją oraz rozliczaniem poszczególnych zadań. W pracach Komitetu uczestniczą przedstawiciele gmin (po jednym z każdej gminy). Obradom Komitetu przewodniczył Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski.
Na I posiedzeniu Komitetu Sterującego przedstawiciele gmin WOF zadecydowali o przeznaczeniu prawie 84 miliony euro na rozbudowę dróg rowerowych oraz systemu ,,Parkuj i Jedź" (P+R). Unijne środki mają również wesprzeć uzbrojenie terenów inwestycyjnych, program proprzedsiębiorczej edukacji dla dzieci i młodzieży oraz promocję gospodarczą. Gminy chcą przeznaczyć również ponad 16 milionów euro na rozwój e-usług.
Komitet Sterujący przyjął także „Założenia Strategii Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych”, które są podstawą do wypracowania przez gminy strategii ZIT.
„Przystąpienie do ZIT-u stwarza nam dodatkowe, poza normalnym trybem konkursowym, możliwości korzystania ze środków unijnych z przeznaczeniem na rozwój miasta i poprawę komfortu życia mieszkańców – mówi prezydent Andrzej Wilk. – Wśród projektów, które chcielibyśmy zrealizować w ramach ZIT-u jest na przykład budowa dwóch parkingów w rejonie dworca PKP, a także uzbrojenie w media terenów inwestycyjnych wokół Zalewu Żyrardowskiego oraz w ciągu ul. Ziołowej. Planujemy również rozbudowę sieci ścieżek rowerowych zarówno w granicach miasta, jak też na styku z sąsiednimi gminami.”
Ideą Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego jest wzmocnienie integracji gmin leżących wokół Warszawy. „My zawsze czuliśmy się miastem satelitarnym stolicy – podkreśla prezydent Andrzej Wilk. - Dzięki oddaniu do użytku autostrady A-2 oraz trwającej obecnie modernizacji linii kolejowej Łódź-Warszawa, ten emocjonalny związek ze stolicą nabrał jeszcze bardziej realnego wymiaru. Mam nadzieję, że wspólne działania inwestycyjne, prowadzone w ramach ZIT-u, jeszcze bardziej zacieśnią nasze relacje.”