2014
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2014 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 12 Lipca 2025
- Imieniny: Brunona, Bonifacego, Andrzeja
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18607398
-
- -
Jubileusz 50-lecia Młodeku

30 maja, w sali widowiskowej Centrum Kultury, odbył się jubileuszowy koncert z okazji 50–lecia Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie, przygotowany przez podopiecznych placówki. W programie wystąpiły dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne: ”Szałaputy”, „Chochliki”, „Frajda” „Finezja”, teatry „Maskarada” i „Pinokio”, a także zespół taneczny i gitarowy. W formie prezentacji multimedialnej przypomniano historię Młodeku oraz zaprezentowano wszystkie zespoły i koła zainteresowań działające w placówce.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

HISTORIA MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY

Rocznice w każdej zbiorowości mają wiele wspólnego z rocznicami rodzinnymi. Stwarzają bowiem możliwości przypomnienia ważnych dat z przeszłości, odświeżenia wspólnych przeżyć, zaprezentowania osiągnięć oraz zdopingowania do wspólnego działania w przyszłości. To już 50 lat istnienia, podczas których Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie uczy, bawi i wychowuje. Przez ten długi okres funkcjonowania placówki kolejne pokolenia wychowanków korzystają z proponowanych przez nas form pracy. Zwiększająca się ilość dzieci uczęszczających na zajęcia jak również wzrastająca liczba kół i zespołów jest dla nas bodźcem do dalszego działania i osiągania efektywnych wyników w pracy wychowawczo-opiekuńczej.

Historia

We wrześniu 1964 roku zostaje powołany Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Pierwszym Dyrektorem został Bronisław Soboń.

W 1965r. kierownictwo obejmuje Jadwiga Krajczewska /Kowalska/. Zorganizowano koła: plastyczne, techniczne, modelarskie, recytatorskie, dział teatrzyk „Baśń” i zespół gitarowy. Powstał Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Żyrardowa”- popularne Szpaczki. Rozpoczęto współpracę z ZHP.

Lata 1970-1973 to okres przebudowy obiektu. Przeprowadzony remont przyniósł zmiany lokalowe. W tym czasie placówką kierowała Stanisława Wielogórska /Miszczak/. Mimo trwającego remontu działał zespół Pieśni i Tańca „Żyrardów”. Składał się on z orkiestry symfonicznej, chóru, baletu i recytatorów.

W VI 1973r. odbyło się uroczyste otwarcie działalności sekcji i pracowni domu kultury w wyremontowanych pomieszczeniach. Poza już wcześniej wspomnianymi uruchomiły swoją działalność: pracownia szkutnicza i harcerska drużyna wodna.

W 1974r. Prowadzenie Domu Kultury Dzieci i Młodzieży przejął Stanisław Podwysocki. W tym czasie działały: teatrzyk „Baśń”, zespół muzyczny, koła plastyczne, modelarskie, gospodarstwa domowego, krawieckie oraz kabaret „Klip - Klap”.

Rok 1975r. Nastąpiła zmiana nazwy na Ognisko Pracy Pozaszkolnej. OPP zostało powołane przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania do pełnienia funkcji Wojewódzkiego Koordynatora Konkursów Plastycznych.

Dyrektorem placówki zostaje Janusz Fibich. Organizuje Harcerską Orkiestrę Dętą, zespół muzyki rozrywkowej, zespół fletów prostych, zespół akordeonowy, a dla młodzieży nie umiejącej grać – Klub Miłośników Muzyki. Po raz pierwszy wprowadzono naukę języków obcych.

W 1978r. kierownictwo placówki przejęła Irena Kozarzewska.

W 1981r.dyrektorem OPP została Hanna Fibich. Nawiązano współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Żyrardowa popularyzując wiedzę o dziejach naszego miasta i regionu.

Ze względu na rozszerzenie wojewódzkich funkcji koordynacyjnych o edukacje teatralną i muzyczną Kuratorium Oświaty i Wychowania w Skierniewicach przemianowała OPP w Młodzieżowy Dom Kultury. Odbywały się: Festiwale Piosenki Harcerskiej, Konkursy Poezji i Prozy Radzieckiej. Konkursy Chórów, festiwale Małych Form Teatralnych i Konkursy Wiedzy .

Lata 1985-1989 zaowocowały rozwinięciem form związanych z edukacją teatralna i filmową. Placówka zdobyła wiele centralnych nagród w konkursach „Bliżej Teatru”, a w 1988 roku przyznano jej Medal 80-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej. W dalszym ciągu prowadzona była edukacja plastyczna i muzyczna. Wzrastające zapotrzebowanie na naukę języków obcych spowodowało rozszerzenie ilości grup uczących się. Do ciekawszych form pracy należy zaliczyć prace klubową. I tak powstał Klub Przyjaciół Matrioszki, Klub Kolekcjonera i Klub „Awangarda XXI”, który skupiał olimpijczyków całego województwa. W 1989 roku. rozpoczął działalność Klub Miłośników Dobrej Piosenki skupiający starsza młodzież tworzącą i śpiewającą piosenki.

W roku 1998 placówka przeniesiona została do budynku zaadaptowanego po przedszkolu przy ulicy Moniuszki.

W 2002 roku kierowanie placówką objęła Bożena Liszewska.

Młodzieżowy Dom Kultury oferuje w czasie wolnym od nauki i obowiązków rodzinnych atrakcyjne i pożyteczne zajęcia w kołach, sekcjach, klubach i zespołach. Mocną stroną naszej placówki jest działalność artystyczna. Ten nurt działań posiada bogate tradycje i liczne sukcesy. Obejmuje kompleksowo kształcenie umiejętności, edukację i promocję osiągnięć wychowanków.

W chwili obecnej na wszystkie formy zajęć uczęszcza ponad 1000 dzieci i młodzieży Wieloletnia praca placówki na trwałe wpisała ją w historię miasta i regionu.

W ciągu 50 lat działalności zorganizowano wiele imprez miejskich, powiatowych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Placówka koordynowała działalność szkół w zakresie edukacji teatralnej i plastycznej.

Do tradycji należy organizacja takich imprez jak:

Ogólnopolskie zawody Modeli Latających na Uwięzi

Powiatowy Festiwal Miniatur Teatralnych

Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej

Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Śpiewa lal, śpiewa miś”

Powiatowy Przegląd Piosenki Młodzieżowej „Akcent”

konkursy plastyczne o różnej tematyce

konkursy fotograficzne

obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka

obchody Święta Ziemi

Małe Formy Zimowego i Letniego Wypoczynku.

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -