Jubileuszowa, piąta edycja ,,Manufaktury Satyry” została otwarta w sobotę 13 września 2014 roku w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa”. Rozpoczęła się od podsumowania i wręczenia nagród laureatom konkursu, którego temat w tym roku brzmiał ,,Technika i wynalazki”.
Nagrody wręczali: Grzegorz Obłękowski – zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa, BeataRusinowska – dyrektor Centrum Kultury i posłanka na Sejm RP oraz Witold Mysyrowicz – prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Miłym akcentem było wręczenie zwycięzcy konkursu zydelka z żartobliwą intarsją ufundowanego przez ZbigniewaSzymańskiego z Koła. Jubileuszowego podsumowania dokonał Zbigniew Kołaczek – pomysłodawca i kurator artystyczny ,,Manufaktury Satyry”. Podziękował artystom, instytucjom i mediom za wsparcie i współpracę przy realizacji kolejnych edycji konkursu.
Szczególne podziękowania skierował pod adresem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Warto zaznaczyć, że wśród gości byli również artyści, których prace zostały wyeksponowane na wystawie. Wernisaż swoją obecnością uświetnili: Wojciech Chmurzyński – emerytowany, wieloletni dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie, postać dla środowiska artystycznego wręcz legendarna, oraz obecny dyrektor tej instytucji – Elżbieta Laskowska.
Ekspozycji pokonkursowej towarzyszyła wystawa prac zaproszonych artystów z Polski, Czech, Ukrainy, Kanady i Włoch. W sumie zaprezentowano dzieła 63 artystów.
Równolegle z wystawą w Galerii ,,Resursa”, od początku września wybrane prace można oglądać w galerii plenerowej przy ulicy Okrzei. Ekspozycja uliczna została zorganizowana po raz trzeci w historii ,,Manufaktury Satyry”, stanowiąc znakomitą promocję imprezy.
Wystawa w Galerii ,,Resursa” będzie eksponowana do końca października. Można ją zwiedzać codziennie w godz. 10.00 – 18.00 (Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów).
,,Manufaktura Satyry” ma już pięć lat.
,,Manufaktura Satyry” to Ogólnopolski Konkurs Satyryczny organizowany corocznie, począwszy od roku 2010 przez Urząd Miasta Żyrardowa. Jego celem jest popularyzowanie poprzez sztukę unikalnej, industrialnej historii miasta. Stąd też tematy kolejnych edycji konkursu nawiązują do fascynujących dziejów Żyrardowa – „Fabryka” (rok 2010), „Miasto (idealne)” (rok 2011), „Miasto ogród” (rok 2012), „Wielokulturowość” (rok 2013), ,,Technika i wynalazki” (rok 2014).
„Obecnie ,,Manufaktura Satyry” jest jedynym na Mazowszu konkursem tego typu, który odbywa się corocznie – mówi pomysłodawca konkursu, artysta grafik Zbigniew Kołaczek. - Jest to też konkurs o tyle niezwykły, że mimo charakteru ogólnopolskiego, jest on otwarty również na artystów zagranicznych. Począwszy od drugiej edycji konkursu, zarówno na wystawie pokonkursowej, jak i w katalogu, oprócz prac polskich artystów biorących udział w konkursie, prezentowane są również (już poza konkursem) dzieła twórców spoza Polski. Mieliśmy dotąd okazję eksponować prace artystów z Kanady, Włoch, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, czy Czech. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu naszym projektem.”
W ciągu pięciu lat, za sprawą „Manufaktury Satyry” powstała unikalna kolekcja prac, a zarazem – jedyna w swoim rodzaju - historia miasta opowiadana oczami rysowników-satyryków. Co warte podkreślenia, kolejne edycje ,,Manufaktury Satyry” nie kończą się wraz z coroczną wystawą podsumowującą konkurs. Prace prezentowana są w różnych miejscach w Polsce i zagranicą, spotykając się z życzliwym przyjęciem publiczności (Grodzisk Mazowiecki 2011, Błonie 2011, Pabianice 2012, Piza – Włochy 2012, Zamość 2013, Podkowa Leśna 2013, Olsztyn 2013). Katalogi ,,Manufaktury Satyry” stanowią znakomity materiał promocyjny zarówno samego Żyrardowa, jak i artystów prezentujących się w ramach imprezy. Wydawnictwo trafiło do Czech, Niemiec, Rosji, Estonii, Serbii, Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Australii, Izraela, Chin, Korei, Japonii, Islandii, Meksyku, Holandii, Szwajcarii i na Ukrainę.
Bartłomiej Kuźnicki
Czesław Przęzak
Halina Kuznicka
Jaroslaw Szafaryn
Kamil Grzondziel
Piotr Zatorski
Tomasz Niewiadomski
Zbigniew Kolaczek
Zbigniew Szymanski
Zbigniew Urbalewicz
Joanna Tomkiewicz-Gwiazda
Ale ”Manufaktura Satyry” to przede wszystkim artyści, którzy tę imprezę razem z nami współtworzą – mówi Jarosław Szafaryn, Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury. – Zgłoszenia napływają zarówno od artystów uznanych, z ogromnym dorobkiem twórczym, jak też od debiutantów dopiero zaczynających przygodę z rysunkiem satyrycznym. Cieszymy się z obecności w konkursie i jednych, i drugich. Znane nazwiska niewątpliwie dodają prestiżu naszemu projektowi i podnoszą rangę konkursu. Z kolei debiutanci, których witamy co roku z wielką radością, są dowodem na to, że „Manufaktura Satyry” uznawana jest za dobrą przepustkę do zaistnienia w artystycznym świecie. Myślę, że wielka w tym zasługa nie tylko nas, jako organizatorów, ale przede wszystkim naszego partnera w postaci Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, które wspierało i wspiera nas od pierwszej edycji konkursu, sprawując nad projektem patronat artystyczny.”
Na tegoroczną edycję „Manufaktury Satyry” wpłynęło w sumie 75 prac, 35 autorów. Prace oceniało trzyosobowe jury w składzie: Witold Mysyrowicz - Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (Przewodniczący), Jarosław Szafaryn - Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Żyrardowa oraz Zbigniew Kołaczek - Kurator Artystyczny Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ”Manufaktura Satyry”, Kurator Artystyczny Galerii ”Resursa”.
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.