Przedstawiciele liceum Żeromskiego na konferencji w Sejmie
W dniach 28-29 listopada Liceum im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, jako jedna z kilku szkół, reprezentowało Mazowsze na zorganizowanej w Sejmie RP konferencji pn. Jan Karski. Człowiek i H/historia. Wyzwania dla edukacji antydyskryminacyjnej w Polsce. Uczniów z całej Polski i ich opiekunów powitał marszałek Radosław Sikorski wystąpieniem Jan Karski jako wzór nowoczesnego patriotyzmu.
Wprowadzeniem do dwudniowych warsztatów były wystąpienia Joanny Kluzik-Rostkowskiej - minister Edukacji Narodowej, Iwony Śledzińskiej - Katarasińskiej - przewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz prof. Małgorzaty Fuszary - pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania.
Uczennice naszego Żeromskiego - Ksenia Łuczak, Ewelina Popiel z 2b i Jagoda Jarosz z 2c - pracujące w projekcie Sprawiedliwi stanowią dla nas wyzwanie, razem z młodzieżą z całej Polski uczestniczyły w treningu antydyskryminacyjnym na podstawie historii Jana Karskiego oraz w ćwiczeniach z odwagi cywilnej, wypracowując różne narzędzia kampanii na rzecz równości.
Dla nauczycieli z kilkunastu polskich szkół ponadgimnazjalnych odbyły się panele dyskusyjne i praca warsztatowa. Uczestniczyła w nich Bożena Gąsiorowska koordynatorka lokalnego projektu. Ciekawym podsumowaniem pierwszego dnia w grupie trenerów i edukatorów oraz nauczycieli był tzw. open space [stoliki dyskusyjne/eksperckie nt. sytuacji w polskich szkołach], przygotowany przez różne organizacje pozarządowe – tzw. trzeci sektor, ngo- sy chętne do wspierania edukacji na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania wszelkiej dyskryminacji. Celem drugiego dnia pracy, po opracowaniu propozycji standardów edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej, było wypracowanie listy rekomendacji w zakresie skutecznej edukacji o prawach człowieka.