Uwaga! Akcja szczepienia lisów
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 15 - 25 września br. na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzone zostanie ochronne szczepienie lisów wolno żyjących szczepionką doustną. Zrzuty szczepionek obejmą kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych, dróg i obszarów zabudowanych. Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej.
Również przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.
Profilaktycznie zaleca się przez 14 dni po rozpoczęciu akcji wyprowadzać psy na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów, a umieszczona jest w przynęcie w postaci krążka, koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Lis podejmuje tylko szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka.