W Muzeum Lniarstwa zaprojektowano lnianą kolekcję odzieży
Płaszcze, sukienki, spódnice, a także spodnie i bluzki… motywy kwiatowe, geometryczne czy gładkie bez wzorów… stójki, plisy, dekolty, liczne wiązania czy guziki… - tak w kilku słowach można określić kolekcję odzieży, która zostanie zaprezentowana w sobotę, 26 października, w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie podczas finału projektu „Lniane kreacje”.
W rolę projektantów wcielili się mieszkańcy Żyrardowa i okolic, którzy przez kilka ostatnich miesięcy uczestniczyli w cyklicznych warsztatach organizowanych przez żyrardowską placówkę. Najważniejszy jest natomiast fakt, że wszystkie wyroby zostały zaprojektowane i uszyte z tkaniny lnianej, która jest jednym z symboli Miasta Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego.
„Lniane kreacje” to projekt realizowany przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie od czerwca br., w ramach którego odbyły się bezpłatne warsztaty z cyklu „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej”. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość samodzielnie zaprojektować i uszyć odzież, a także nabyć umiejętności z obsługi maszyn krawieckich czy wykańczania tkanin. Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że w ciągu kilku dni od ogłoszenia zapisów limit wolnych miejsc na zajęcia został wyczerpany. Oprócz wcześniej wspomnianych warsztatów, Muzeum zorganizowało również 10 spotkań z cyklu „Projektanci lnianych dodatków codziennego użytku”, podczas których uczestnicy samodzielnie przygotowywali m.in. torby lniane, biżuterie czy plecaki.
Zwieńczeniem projektu jest długo wyczekiwany pokaz mody, który odbędzie się w sobotę, 26 października, o godz. 18:00 w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie przy ul. Dittricha 18. Będzie to spektakularne wydarzenie, ponieważ za wybieg posłuży taśma produkcyjna jednej z maszyn, wchodzącej w skład ekspozycji prezentującej wielkogabarytowe urządzenia służące w procesie technologicznym produkcji wyrobów lnianych, tj. na taśmie drukarki sitodrukowej, na której drukowano niegdyś wzory na tkaninie. Natomiast w rolę modelek wcielą się uczestniczki warsztatów, które zaprezentują stworzoną przez nie same kolekcję odzieży lnianej.
Muzeum Lniarstwa dąży do stworzenia na poprzemysłowych halach przestrzeni projektowo-warsztatowej, inspirującej mieszkańców do twórczego i kreatywnego tworzenia. Hale dawnej fabryki, a dokładnie - oddziału drukarni, to idealne miejsce do szerzenia i upamiętniania tak ważnej dla mieszkańców Żyrardowa tradycji. Mimo, że od wielu lat fabryka nie funkcjonuje, pamięć o lokalnym dziedzictwie kulturowym powraca za sprawą podejmowanych przez Muzeum inicjatyw o podłożu historycznym.
- Lniane Kreacje” to dla mnie coś więcej niż warsztaty rękodzielnicze… to połączenie trzech bardzo ważnych elementów: twórczego spotkania mieszkańców Żyrardowa i okolic, „wskrzeszenie” starej drukarki sitodrukowej, która poza wartością historyczną pełni obecnie funkcję wybiegu dla modelek. To także metafizyczna łączność z Xymeną Zaniewską, która zaprojektowała niegdyś dla neszego miasta kolekcję odzieży z tkanin wyprodukowanych właśnie w tutejszej fabryce. Kolekcja ta została jako pierwsza zaprezentowana na drukarce sitodrukowej - mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Działania te stają się również elementem rewitalizacji miejsca, świadczącym o potędze fabryki i bogatej tradycji wzornictwa, która wyróżniała niegdyś żyrardowską fabrykę na arenie międzynarodowej. Pod koniec XIX wieku fabryka była najpotężniejszym przedsiębiorstwem lnianym w Europie, produkującym najwyższej jakości wyroby znane na całym świecie (2/3 asortymentu trafiało do Rosji, Persji, Chin i Japonii, a fabryka posiadała własne składy m.in. w Warszawie, Łodzi, sklepy w Moskwie, Petersburgu czy Wilnie). Sukces zakładów był wynikiem w bardzo dużej mierze wysokiej jakości produkowanych wyrobów, o których świadczyły liczne wyróżnienia i medale zdobywane podczas wystaw i targów międzynarodowych m.in. w Londynie, Moskwie, Wiedniu, Paryżu czy Filadelfii. To, co nie było oznaczane marką Żyrardów, na rynku lniarskim po prostu przestawało się liczyć, a sama nazwa Żyrardów była gwarancją najwyższej jakości produktu, wzornictwa i estetyki.
Projekt pt. „Lniane kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.