Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie wydał płytę z pieśniami ludowymi w niezwykle spontanicznym, świeżym wykonaniu dzieci i młodzieży na co dzień szlifujących wokalne talenty w ,,Młodeku”. Na płycie znalazło się osiem utworów znanych i śpiewanych przez kolejne pokolenia Polaków, z których większość pochodzi z repertuaru ,,Mazowsza”. Pieśni tych, w wykonaniu młodych artystów, będzie można posłuchać już w najbliższą niedzielę, 19 czerwca, w Parku Dittricha, w godz. 14.00 – 16.00.
- Płyta ,,Kukułeczka kuka” z pieśniami ludowymi jest kwintesencją pracy Młodzieżowego Domu Kultury. Naszym celem jest codzienna praca z dziećmi, które chcą szlifować swoje talenty, rozwijać zainteresowania i twórczo spędzać czas. Mamy nadzieję, że wysłuchanie jej da Państwu tyle radości, ile nam stworzenie tych nagrań – mówi Bożena Liszewska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie
W nagraniach udział wzięły dzieci z zespołów wokalnych działających w Młodzieżowym Domu Kultury:
- Julia Ksit, Patrycja Obłękowska, Natalia Puchalska z zespołu Chochliki pani Grażyny Beliniak
- Karolina Adamiak, Magda Dąbkowska z zespołu Frajda pani Aleksandry Rudzińskiej
- Magda Kulis, Iza Kulis, Natalia Wiktorowicz, Natalia Kulpińska z zespołu Finezja pani Agnieszki Orzechowskiej
- Aleksandra Komża z zespołu Szałaputy pani Aleksandry Rudzińskiej i pani Urszuli Izdebskiej.
Oprócz dzieci nad wydaniem płyty pracowali ich nauczyciele, odpowiedzialni za aranżacje wokali. Dodatkowo Agnieszka Orzechowska opracowała aranżacje instrumentalne oraz akompaniowała wokalistom przy fortepianie. Jednocześnie była dobrym duchem tego projektu, czuwała nad folklorystycznym klimatem płyty.
Ciężką pracę dzieci i ich nauczycieli zamknął w całość Sławomir Nalej, odpowiedzialny za cały projekt i oprawę muzyczną płyty. Zajmował się programowaniem, aranżacjami, realizacją nagrań, mixem i masteringiem. Jednocześnie jako muzyk i gitarzysta wzbogacił muzykę grą na gitarach i basie.
Okładkę płyty zaprojektował Zbigniew Kołaczek, znany i uznany w kraju i poza jego granicami żyrardowski artysta grafik, nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury.
[obiekt Flash] foto archiwalne
foto archiwalne
- Pomysł na nagranie płyty zrodził się na Pikniku Energetycznym w 2009 r., kiedy to nasze dzieci dały fantastyczny koncert właśnie pieśni ludowych – opowiada Sławomir Nalej. – Publiczność zareagowała niezwykle entuzjastycznie, a bisom nie było końca. Pomyśleliśmy wówczas, że warto byłoby repertuar ten, w którym dzieci znakomicie się odnalazły, uwiecznić na krążku. Nagrania realizowaliśmy dwa lata, rozłożyliśmy je w czasie w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. To było dla nas wszystkich niezwykle cenne doświadczenie. Mam wrażenie, że dzieci odczuły, jak ciężką i mozolną pracą jest nagrywanie materiału na płytę. Ale właśnie dlatego radość z niej jest ogromna, wszyscy - nawet my dorośli - cieszymy się z naszymi dziećmi, jak dzieci. Mam nadzieję, że tyle samo radości płyta ta przyniesie słuchaczom.
,,Kukułeczka kuka” jest drugą płytą wydaną przez Młodzieżowy Dom Kultury – dodaje. – Pierwsza powstała na okoliczność obchodów 40-lecia działalności ,,Młodeku”. Za dwa lata świętować będziemy 50-lecie i już dziś zabieramy się do kolejnego projektu, jaki ujrzy światło dzienne właśnie w ramach tych zacnych obchodów. Będzie to coś wyjątkowego…
Na płycie znalazły się następujące utwory:
Kukułeczka kuka (sł. i muz. ludowe)
Cyt, cyt (muz. T. Sygietyński, sł. M. Zimińska-Sygietyńska)
Co ja myślę (sł. i muz. ludowe)
Laura i Filon (muz. ludowa, sł. F. Karpiński)
Cyraneczka (muz. T. Sygietyński, sł. L. Starski)
Dwa serduszka, cztery oczy (muz. T. Sygietyński, sł. M. Zimińska-Sygietyńska)
To i hola (muz. T. Sygietyński, sł. M. Zimińska-Sygietyńska)
Wiosna (muz. F. Chopin, sł. S. Witwicki)
BONUS TRACK: MłoDeK Song (sł. i muz. Z. Perka)
Warto dodać, że Natalia Puchalska, za wykonanie piosenki ,,Wiosna”, otrzymała wyróżnienie w V Wojewódzkim Przeglądzie Dzieci i Młodzieży ,,Kulturomaniak” 2011 w Mrozach.
,,Kukułeczka kuka” to płyta, której słuchając chce się żyć, napełnia optymizmem, wywołuje uśmiech na twarzy. Entuzjazm młodych wokalistów porywa do śpiewu i tańca. Ta płyta jest idealnym sposobem na chandrę. Dziecięca świeżość i naturalność, w połączeniu z ludowym repertuarem i profesjonalną realizacją nagrań to siła albumu.
Jest jeszcze inny wymiar tej płyty – sentymentalny, pozwala na chwilę przenieść się w czasie i przypomnieć o wspólnych korzeniach, o kulturze i dziedzictwie Mazowsza, naszego regionu.
Gratulujemy!
Płyta dostępna jest w Sekretariacie Młodzieżowego Domu Kultury.
Czerech utworów można przesłuchać na: www.myspace.com/mlodek
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.