Europejskie Dni Dziedzictwa’2011 w Żyrardowie
Żyrardów już po raz ósmy włączył się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa. Głównym celem imprezy jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Jak co roku zaprosiliśmy mieszkańców Żyrardowa oraz gości licznie odwiedzających tego dnia nasze miasto do udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych we wnętrzach zabytkowych budynków miasta oraz na piknik kulturalny, który tradycyjnie odbył się w sercu XIX-wiecznej osady fabrycznej. Jak co roku zadbaliśmy też o wyśmienitą oprawę muzyczną pikniku.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Żyrardowie zainaugurowałw piątek wieczoremkoncert w wykonaniu pianisty Ilyi Rashkovskiego i orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcjąVolkera Schmidt-Gertenbacha, który odbył się w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia.
W sobotę obchody święta zabytków rozpoczęliśmy od propozycji zwiedzenia osady fabrycznej Żyrardowa. Zainteresowani naszą ofertą zostali podzieleni na dwie grupy, które oprowadzili po osadzie przewodnicy PTTK, Jolanta Czapika i Wojciech Lis.
W budynku Resursy zaprezentowana została wystawa plakatów ,,Polacy dla zjednoczonej Europy”, przygotowana z okazji polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Kolejny wernisaż tego dnia odbył się w Centrum Sztuki Performer. Tu wyeksponowane zostały prace będące pokłosiem II Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego Manufaktura Satyry. W tym roku tematem konkursu było ,,Miasto (Idealne)”.
Tradycyjnie, o godz. 16.00, na Placu Jana Pawła II, uroczystego otwarcia Europejskich Dni Dziedzictwa w Żyrardowie dokonali prezydent Andrzej Wilk wraz z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem. Niektóre wydarzenia, jakie odbyły się podczas EDD w naszym mieście, zorganizowane zostały w ramach projektu ,,Mazowiecka Stolica Kultury” przy udziale finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Miasta Stołecznego Warszawa.
Centralny plac Żyrardowa zamienił się tego dnia w XIX-wieczny targ, na który zjechali obwoźni handlarze z rękodziełem artystycznym, wikliniarz, garncarz, kowal, rzeźbiarz, a nawet wybijacz pamiątkowych monet. Byli też nasi rodzimi producenci przepięknej lnianej konfekcji. Piknik ubarwili swoją obecnością szczudlarze, których uwielbiają dzieci, a także kataryniarze, którzy już po raz drugi byli gośćmi Europejskich Dni Dziedzictwa w Żyrardowie. Przez cały czas trwania pikniku była możliwość zwiedzania żyrardowskiej starówki zabytkowym autobusem londyńskim z przewodnikiem. Dla zwiedzających otwarta była Fabryka Lnu, zaś w budynku nowej przędzalni można było obejrzeć wzorcowe lofty.
Podczas pikniku na plenerowej scenie wystąpił niezwykle żywiołowy zespół Bethel, grający muzykę reggae. Następnie ze sceny popłynęła muzyka celtycka w wykonaniu zespołu Carrantuohill. Gwiazdą wieczoru był zespół Czesław Śpiewa z charyzmatycznym liderem Czesławem Mozilem.
Mamy nadzieję, że w ofercie kulturalnej przygotowanej na Europejskie Dni Dziedzictwa w Żyrardowie każdy znalazł coś interesującego dla siebie.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji święta – szczególnie sponsorom i wolontariuszom, a także uczestnikom imprezy.