Efektywna pomoc możliwa jest w przypadku zdiagnozowania przyczyn problemu. Tymczasem bezdomność wbrew pozorom nie wynika zwykle wyłącznie z faktu braku mieszkania, doprowadza do niej cały zespół nakładających się na siebie zdarzeń losowych i zachowań, o których przesądzają predyspozycje osobowościowe. Dlatego właśnie tak trudno jest pomóc ludziom bezdomnym. Trudno jest też precyzyjnie określić skalę zjawiska bezdomności w naszym mieście. Jedynym miarodajnym źródłem wiedzy w tym zakresie jest liczba osób, którym formalnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żyrardowie udziela pomocy. W ubiegłym roku takich osób było około 40.
Świadczeniem usług socjalno-bytowych dla osób bezdomnych z terenu Miasta Żyrardowa zajmowało się w ubiegłym roku Stowarzyszenie MONAR Dom dla Osób Starszych MONAR-MARKOT na mocy umowy z Prezydentem Miasta Żyrardowa. Współpraca ta dotyczyła zapewnienia schronienia, wyżywienia, ubrania stosownie do pory roku oraz opieki medycznej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kieruje do placówki wszystkie osoby potrzebujące takiego wsparcia. W 2011 r. w ośrodku przebywało na koszt Miasta w sumie kilkadziesiąt osób.
Warto dodać, że Dom dla Osób Starszych w Oryszewie umożliwia zatrudnienie osób w placówce na umowę zlecenie. Ostatnio takie zatrudnienie znalazły dwie osoby z terenu Żyrardowa. Placówka umożliwia również zatrudnienie w gospodarstwach rolnych. Z pracy zarobkowej „dorywczej” obecnie korzysta sześć osób. Osoby zdolne do podjęcia pracy są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy. Inni, jeśli tylko zdrowie na to pozwala, są aktywizowane do pracy na rzecz placówki. Dzięki takiej aktywizacji w ramach programu „Mój powrót” znalazły pracę, usamodzielniły się i wyszły z bezdomności dwie osoby.
Oprócz usług socjalno – bytowych świadczonych na zlecenie Prezydenta Miasta Żyrardowa przez Stowarzyszenie MONAR, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żyrardowie pomaga osobom bezdomnym zarówno finansowo, jak i rzeczowo. W 2011 roku ponad 20 osób bezdomnych pobierało zasiłki stałe. W zależności od indywidualnych potrzeb MOPS wypłacał także zasiłki celowe, np. na zakup środków czystości, odzieży, na dojazd do ośrodka dla bezdomnych czy dojazd do szpitala w Warszawie. Bezdomni mają też możliwość zjedzenia gorącego posiłku na kosz Miasta. W uzasadnionych przypadkach MOPS przyznaje osobom bezdomnym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (składka zdrowotna na okres 90 dni). Ponadto wszyscy klienci Ośrodka, w tym również osoby bezdomne, korzystają z magazynu odzieży, obuwia, artykułów gospodarstwa domowego, mebli, artykułów dla dzieci. Magazyn zaopatrywany jest przez mieszkańców Żyrardowa i okolic. Bezdomni, tak jak inni klienci Ośrodka, mogą także korzystać z bezpłatnych porad prawnika, socjologa, psychologa czy psychiatry.
W 2011 roku na pomoc osobom bezdomnym Miasto wydało blisko 300 000 zł, z czego 200 000 zł kosztowały zadania realizowane przez Stowarzyszenie MONAR.
Jeśli chcemy pomóc osobie bezdomnej, najlepiej powiadomić Straż Miejską w Żyrardowie. Wystarczy zadzwonić pod darmowy nr telefonu 986. Patrolujący miasto miejscy strażnicy mają możliwość przeprowadzenia natychmiastowej interwencji, jak również posiadają najpełniejszą wiedzę, jak udzielić takiej osobie wszelkiej niezbędnej pomocy.