Ponad 8 tysięcy złotych zebrali kwestujący w Dzień Wszystkich Świętych na terenie żyrardowskiej nekropoli. Pieniądze przeznaczone zostaną na odnowienie kolejnego zabytkowego nagrobka. Akcję ,,Ratujmy naszą historię od zapomnienia” organizuje Stowarzyszenie ,,Fabryka Feniksa”, wspiera ją prezydent Andrzej Wilk, Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia oraz dziesiątki zaproszonych do kwestowania osób, cieszących się społecznym autorytetem. Jak zwykle żyrardowianie i goście odwiedzający tego dnia nasz cmentarz okazali hojność i zrozumienie dla tej cennej inicjatywy.
Środki zebrane podczas tegorocznej kwesty przeznaczone zostaną na odnowienie i konserwację nagrobka rodziny Tuszewskich. Jest to wyjątkowo ciekawy nagrobek, jeden z najoryginalniejszych spośród znajdujących się na żyrardowskim cmentarzu. Został wzniesiony na początku XX wieku, a jego elementami charakterystycznymi są postacie Świętej Rodziny w grocie oraz popiersie Św. Piotra. W związku z bardzo złym stanem zachowania, nagrobek wymaga natychmiastowych prac konserwatorskich.
,,Niezwykle budująca jest świadomość, że potrafimy jednoczyć się wokół cennych inicjatyw i razem zrobić coś ważnego dla miasta, jego dziedzictwa i przyszłych pokoleń - mówi prezydent Andrzej Wilk. - Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poświęcając swój świąteczny czas, pomagali przy organizacji kwesty. Na szczególne uznanie zasługuje zaangażowanie młodzieży ze Stowarzyszenia ,,Fabryka Feniksa”. Dzięki społecznej pracy tak wielu osób, a przede wszystkim dzięki hojności żyrardowian uratujemy od zapomnienia kolejny ślad naszej historii”.
Na terenie żyrardowskiego cmentarza spoczywają osoby związane z historią naszego miasta i kraju – powstańcy, żołnierze, prezydenci Żyrardowa, organizatorzy życia kulturalnego i społecznego, i ci najliczniejsi, którzy swoim życiem zasłużyli na pamięć przyszłych pokoleń. Wiele nagrobków to swego rodzaju dzieła sztuki, arcydzieła rzemiosła kamieniarskiego.
Zainicjowana w 2007 roku przez Stowarzyszenie „Fabryka Feniksa” akcja pod hasłem „Ratujmy naszą historię od zapomnienia”, organizowana przy współpracy z Prezydentem Miasta Żyrardowa, ma na celu stopniowe, konsekwentne odnawianie najstarszych i najcenniejszych nagrobków, będących częścią historii naszego miasta.
Do tej pory, dzięki zebranym funduszom oraz przekazanym przez prezydenta Żyrardowa środkom z budżetu miasta, udało się odnowić następujące nagrobki:
-
grób Marie Marcellin, jedyny na żyrardowskim cmentarzu ślad rodu Dittrichów
-
grób pierwszego burmistrza Żyrardowa, Józefa Procnera
-
symboliczny grób poległego na Pawiaku wieloletniego prezydenta Żyrardowa, Edmunda Orlika
-
krzyż na grobie J. Engela z 1896 r.
-
dwie rzeźby nagrobne aniołków na grobach F.K. Schinzla z 1885 r. oraz M. Rüster z 1899 r.
-
krzyże w kwaterze Grobu Nieznanego Żołnierza
-
rzeźbę anioła na grobie rodziny Kazibetów z 1907 r .
-
rzeźbę mnicha na rodzinnym grobie Brzezińskich z 1938 r.