Konferencja odbyła się 19 listopada br. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, w ramach projektu pn. „Promocja skomercjalizowanych pakietów turystycznych w ramach rozwoju sieciowych produktów turystycznych Mazowsza”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
W wydarzeniu uczestniczyło ok. 120 osób z branży turystycznej, w tym dyrektor Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki Maria Napiórkowska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Jan Błoński, a także usługodawcy, operatorzy produktów turystycznych, pracownicy punktów informacji turystycznej, touroperatorzy, lokalne grupy działania, stowarzyszenia, przedstawiciele samorządów i instytucje kultury oraz wiele innych osób zainteresowanych rozwojem produktów turystycznych Mazowsza.
Szlak turystyczny prezentujący najcenniejsze w naszym regionie zabytki techniki, na którym znajduje się m.in. osada fabryczna Żyrardowa, omówiła podczas konferencji Marlena Markiewicz z Urzędu Miasta Żyrardowa. Przypomnijmy, że to właśnie samorząd Żyrardowa zbudował platformę współpracy pomiędzy czterema podmiotami: Miastem Żyrardów, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie oraz Parowozownią w Skierniewicach, która zaowocowała stworzeniem produktu turystycznego Industrialne Mazowsze i oferty turystycznej pn. Poszukiwacze Zdobyczy Techniki – Industrialne Mazowsze.
Oferta skierowana jest do grup szkolnych, rodzin z dziećmi, zakładów pracy oraz hobbystów. Wycieczka szlakiem zdobyczy techniki odbywa się zabytkowym autobusem typu: Jelcz Ogórek, London Bus czy School Bus. Turyści ruszają z Warszawy. Pierwszym punktem na szlaku jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, gdzie organizowane są warsztaty w formie edukacyjnej zabawy dla całych rodzin. Kolejny przystanek to Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach odkrywające świat zabytków motoryzacji. Z Otrębus autobus podąża w kierunku XIX-wiecznego industrialnego klimatu, który króluje w Żyrardowie. Tutaj w programie wycieczki jest zwiedzenie zabytków osady fabrycznej, posiadającej status Pomnika Historii. Podróż kończy się w skierniewickiej Parowozowni.
Listopadowa konferencja zorganizowana przez MROT była kolejną już okazją do promocji szlaku. Wcześniej Miasto Żyrardów prezentowało swój produkt turystyczny m.in. podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw 2012. W ramach działań promocyjnych powstała też ulotka prezentująca Szlak Zabytków Techniki „Industrialne Mazowsze”, dofinansowana z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Operatorem szlaku jest biuro turystyczne ELENTOUR z Żyrardowa, członek Warszawskiej Izby Turystycznej.