Narodowy Instytut Dziedzictwa zadeklarował pomoc przy tworzeniu Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Narodowy Instytut Dziedzictwa jest instytucją kultury, stanowiącą zaplecze eksperckie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 50 lat jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Instytut współpracuje z wieloma międzynarodowymi organizacjami działającymi na rzecz zachowania dziedzictwa. Ponadto koordynuje realizację procesu uznania zabytku za Pomnik Historii oraz prowadzi działania mające na celu wypromowanie go jako silnej marki. Do jego zadań należy między innymi gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie oraz wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków. Ponadto opracowuje ekspertyzy i opinie dotyczące działań podejmowanych przy zabytkach.
Z ramienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa do Żyrardowa przyjechały cztery osoby – specjaliści zajmujący się zabytkowymi urządzeniami i maszynami - Adam Płoski z Oddziału terenowego w Olsztynie, Robert Kola z oddziału terenowego w Toruniu, Maciej Warchoł z Działu Analiz Konserwatorskich oraz Margerita Szulińska, Kierownik Oddziału terenowego NID w Warszawie.
Komisja wnikliwie obejrzała zabytkowy park maszynowy, obejmujący maszyny tkackie i wykańczalnicze oraz halę znajdującą się na terenie Bielnika dawnych zakładów lniarskich, w której planowana jest wystawa. Dodatkowo goście zwiedzili wystawę „Żyrardów - miasto tkaczy i wizjonerów”, prezentowaną w Kręgielni przy Resursie.
- Inicjatywa, mająca na celu promowanie dziedzictwa poprzemysłowego poprzez bezpośredni kontakt z procesem produkcyjnym, spotkała się z zainteresowaniem specjalistów – mówi Maria Bedeńska – Stapp, Miejski Konserwator Zabytków. – Kolejnym etapem będzie przygotowanie przez ekspertów raportu dotyczącego wartości zespołu maszyn, propozycji ekspozycji i promocji Muzeum Lniarstwa.
Układ urbanistyczno – architektoniczny „Żyrardów – XIX-wieczna Osada Fabryczna”, został uznany za Pomnik Historii Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 4 stycznia 2012 r. Stanowi przykład miasta idealnego wzniesionego przez właścicieli fabryki wyrobów lnianych do celów produkcyjnych oraz dla zapewnienia odpowiedniego standardu życia pracowników fabryki.
- Dla zrozumienia istoty tego wyjątkowego miejsca, jakim jest zabytkowa tkanka naszego miasta, konieczne jest – w moim przekonaniu – pozostawienie maszyn tkackich i wykańczalniczych w Żyrardowie, ocalenie ich przed zniszczeniem i rozproszeniem – mówi prezydent Andrzej Wilk. – Współpraca z Narodowym Instytutem Dziedzictwa pozwoli na przygotowanie ekspozycji na wysokim poziomie merytorycznym.