Każdego roku temat konkursu nawiązuje do historii Żyrardowa, która jest inspiracją dla uczestników konkursu.
Żyrardowska fabryka lniarska pod koniec XIX wieku była największą w Europie. Powstała wokół niej osada fabryczna dała początek miastu. Ale nie byłoby ani fabryki, ani miasta, gdyby nie umysły światłych ludzi, ich wynalazki i - co za tym idzie – dynamiczny rozwój techniki.
Kiedy w 1833 roku we wsi Ruda Guzowska powstaje pierwsza na ziemiach polskich Fabryka Wyrobów Lnianych, jej dyrektorem technicznym zostaje francuski inżynier i wynalazca, Filip de Girard. Wynalazł między innymi kondensator elektryczny, urządzenie (turbiny) do odzyskiwania energii fal morskich, turbinę wodną, dynamometr, a nawet niezwykły instrument muzyczny tremolofon. Skonstruowane przez niego maszyny do mechanicznego przędzenia lnu - przędzarki oraz czesarki do lnu stanowią pierwszą linię produkcyjną w nowo powstałym zakładzie.
Urządzenia napędzane są parą wytwarzaną przez maszynę wynalazku Szkota Jamesa Watta. Kiedy fabryka rozbudowuje się, istotne są maszyny kolejnego Francuza Josepha Marie Jacquarda, który stworzył w 1805 roku nowe urządzenie, znane dziś jako maszyna Jacquarda do wielobarwnego tkania wielowzorzystego. Były to zarazem pierwsze w dziejach maszyny sterowane za pomocą programu.
Historia Żyrardowa, to historia kolejnych wynalazków wdrażanych w życie. Warto przypomnieć, że monumentalny gmach nowej przędzalni pochodzący z lat 1910 – 1914 został zbudowany z zastosowaniem nowej wtedy konstrukcji żelbetowej.
Na stałe w historię kinematografii wpisał się Karol Marczak - żyrardowianin, twórca polskiego filmu oświatowego, reżyser, operator, pionier technik specjalnych oraz laureat największej liczby nagród międzynarodowych w dziejach polskiego krótkiego metrażu. W 1923 r. Marczak opatentował swój wynalazek – optyczny zapis dźwięku na taśmie filmowej, który umożliwiał utrwalenie i odtwarzanie jednocześnie z wyświetlaniem filmów wszelkich dźwięków towarzyszących danej akcji.
Należy jednak pamiętać, że zarówno technika, jak i poszczególne wynalazki, zmieniały również codzienne życie mieszkańców Żyrardowa. Niektóre funkcjonują do dziś, inne wyszły z użycia, popadając w zapomnienie. Zawsze jednak, od zarania dziejów wpływały na ludzkie losy, zmieniając i kształtując kulturę i cywilizację. Imion wielu wynalazców nie poznamy nigdy. Bo jak ustalić, kto wynalazł koło albo dźwignię? Wielu zaś, jak Leonardo da Vinci, na stałe wpisało się w historię ludzkości.
O wyjątkowości dziedzictwa przemysłowego Żyrardowa świadczy wpisanie naszego miasta w roku 2013 na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), którego celem jest promocja najważniejszych zabytków przemysłowych kontynentu europejskiego. Miasto jest częścią dwóch szlaków tematycznych: Europejskiego Szlaku Tekstylnego oraz Europejskiego Szlaku Krajobrazu Przemysłowego.
Mamy nadzieję, że ta ciekawa historia XIX-wiecznego miasta przemysłowego również w tym roku zainspiruje artystów biorących udział w konkursie. Z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia.
Regulamin i karta zgłoszenia znajduje się w zakładce ,,Manufaktura Satyry”.