W tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Warto jednak pamiętać, że edukacja odbywa się również poza szkolnymi murami. Na przykład w oparciu o eko-edukację społeczeństwa, popularyzację idei proekologicznego życia, a w tym prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
Ważnym elementem tych działań jest uświadomienie mieszkańcom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowi zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Istotne jest również podkreślanie dlaczego nie można wyrzucić go do zwykłego kosza, ani porzucić na łonie natury. Jak więc się pozbyć zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych w Żyrardowie?
W PUNKCIE ZBIERANIA – na terenie Żyrardowa, w oznakowanym punkcie ElektroEko prowadzona jest zbiórka elektrośmieci, w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Adres punktu zbierania
|
Godziny otwarcia
|
ul. Skrowaczewskiego 27,
parking przy CH Kaufland
|
Trzecia sobota miesiąca w godz. 9:00-14:00
|
Wsparcie szkół z Żyrardowa
Przyniesienie niepotrzebnych już urządzeń do dedykowanych punktów zbierania jest idealną okazją do pomocy nauczycielom i szkołom dodatkowych mat. dydaktycznych. Jak? W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt wydawane będą kupony Funduszu Oświatowego, które przeliczane są na punkty, a te z kolei, placówki mogą wymieniać na atrakcyjne pomoce dydaktyczne, np. tablice multimedialne, książki, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia sal.
BEZPOŚREDNIO Z DOMÓW – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, telewizorów powyżej 24 cali), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie.
Zarówno usługa odbioru elektrośmieci bezpośrednio z domu, jak i zbiórka ZSEE
w punkcie zbierania nie wiąże się z żadnymi kosztami ze strony mieszkańców i miasta. Koszty funkcjonowania systemu pokrywa działająca na zasadach not-for-profit Organizacja ElektroEko w ramach wdrożenia programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Elektrośmieci to zużyty, popsuty, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, takie urządzenia uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny od 500 do 5 000 zł.
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być
w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.
|
Więcej informacji znajduje się na stronach www.mmbe.pl oraz www.elektrosmieci.pl.