1 listopada kwestujemy na rzecz zabytkowych nagrobków
Stowarzyszenie ,,Fabryka Feniksa”, Prezydent Miasta Żyrardowa i Parafia Matki Bożej Pocieszenia zachęcają wszystkich mieszkańców Żyrardowa do wsparcia akcji ,,Ratujmy naszą historię od zapomnienia”. Jak co roku, 1 listopada, na terenie żyrardowskiej nekropolii kwestować będziemy na rzecz zabytkowych nagrobków.
Na terenie żyrardowskiego cmentarza spoczywają osoby związane z historią naszego miasta i kraju – powstańcy, żołnierze, prezydenci Żyrardowa, organizatorzy życia kulturalnego i społecznego, i ci najliczniejsi, którzy swoim życiem zasłużyli na pamięć przyszłych pokoleń. Wiele nagrobków to swego rodzaju dzieła sztuki, arcydzieła rzemiosła kamieniarskiego, które wymagają pilnej renowacji.
Środki zebrane podczas tegorocznej kwesty przeznaczone zostaną na odnowienie nagrobka rodziny Sachockich z początku XX wieku. Wykonany został z piaskowca w warsztacie R. Greulicha. Charakterystycznym elementem nagrobka jest posąg anioła trzymającego wieniec kwiatowy. Pomnik zwieńczony jest krzyżem ozdobionym szarfą. W ubiegłym roku nagrobek został wpisany do rejestru zabytków ruchowych województwa mazowieckiego.
,,W tym roku kwestujemy na rzecz nagrobka rodziny Sachockich z pocz. XX wieku."
Razem z młodzieżą ze Stowarzyszenia ,,Fabryka Feniksa”, kwestować będzie prezydent Andrzej Wilk i wiele osób cieszących się społecznym autorytetem. Wszyscy kwestujący zaopatrzeni będą w identyfikatory i specjalnie oznakowane puszki. Każdy, kto wesprze akcję otrzyma od kwestujących ulotkę zawierającą informacje o historii cmentarza, plan starej jego części oraz podsumowanie dotychczasowych akcji ,,Ratujmy naszą historię od zapomnienia”.
Przypomnijmy, że pierwsza kwesta na terenie żyrardowskiego cmentarza odbyła się w 2007 roku. Do tej pory, dzięki zebranym funduszom oraz przekazanym przez prezydenta środkom z budżetu miasta, udało się odnowić w sumie 9 nagrobków.
W trakcie renowacji jest nagrobek Ludmilly Sandmann z początku XX wieku, na rzecz którego kwestowaliśmy w ubiegłym roku. Pomnik ten również pochodzi z warsztatu R. Greulicha, wykonany jest z piaskowca, składa się z cokołu stylizowanego na nieobrobione kamienie, na których, przy prostopadłościennej bryle, został umieszczony posąg kobiety stylizowany na postać Matki Boskiej. Nagrobek wróci na swoje miejsce wiosną przyszłego roku. W dzień Wszystkich Świętych przed główną bramą cmentarną zaprezentowane zostaną fotografie dokumentujące proces renowacji pomnika oraz informacja na temat przebiegu prac.
,,W trakcie renowacji jest nagrobek L. Sandmann, który powróci na swoje miejsce wiosną.”
1 listopada kwestować będziemy w godz. 8.00 – 16.00. Natomiast wszyscy odwiedzający żyrardowski cmentarz w Dzień Zaduszny oraz w następny weekend, 8 i 9 listopada, będą mieli możliwość wsparcia akcji, wrzucając pieniążki do puszki ustawionej przed główną bramą cmentarną.