Przypomnijmy, że głównym działaniem w projekcie był zakup zabytkowego parku maszynowego dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie na cele ekspozycyjne. Nabycie zabytkowych maszyn pozwoliło na stworzenie Muzeum Lniarstwa, placówki promującej i chroniącej unikatowe dziedzictwo i tradycje włókiennicze największego ośrodka przemysłu lniarskiego, jakim był Żyrardów.
- W projekcie zaplanowaliśmy także środki niezbędne do przygotowania ekspozycji, w tym druki wielkoformatowe, prezentery informacyjne, opisy wystawy w języku Braille'a, czy zakup urządzeń multimedialnych – mówi Jacek Grzonkowski, Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich. – Dodatkowo w ramach projektu powstał portal turystyczny Miasta Żyrardowa i produkt turystyczny Industrialne Mazowsze (www.visit.zyrardow.pl), no i wreszcie nieodpłatne materiały i publikacje.
Przewodnik turystyczny ,,Żyrardów. Industrialne Mazowsze” prezentuje główne atrakcje tworzące kompleksową ofertę turystyczną pn. Poszukiwacze Zdobyczy Techniki – Industrialne Mazowsze, tj. Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, Parowozownię w Skierniewicach i zabytkową osadę fabryczną Żyrardowa. Przewodnik zawiera także wiele ciekawostek i informacji o naszym mieście – jego historii, unikalnej architekturze, najcenniejszych zabytkach, przyrodzie tworzącej wyjątkowy klimat w mieście i najciekawszych cyklicznych wydarzeniach, integrujących lokalną społeczność, a jednocześnie promujących Żyrardów na zewnątrz. Znajdziemy tu także mnóstwo niezbędnych informacji praktycznych i ważnych z punktu widzenia turysty, takich jak baza sportowo - rekreacyjna, noclegowa i gastronomiczna oraz namiary na różne ciekawe miejsca, do których warto zajrzeć, zwiedzając Żyrardów.
Doskonałym uzupełnieniem do przewodnika jest mapa turystyczna ,,Industrialne Mazowsze, która prezentuje zachodnią część województwa mazowieckiego, obejmując swym zasięgiem szlak Industrialne Mazowsze. Mapa zawiera także informacje o godnych zwiedzenia zabytkach architektury i techniki Mazowsza Zachodniego.
Ponadto wydana została ulotka prezentująca program zwiedzania obiektów i atrakcji na szlaku Industrialne Mazowsze z podziałem na sezon letni i zimowy. Zawiera także opis najważniejszych atrakcji szlaku.
Wznowiona została też ulotka z programem zwiedzania XIX-wiecznej Osady Fabrycznej w Żyrardowie. Publikacja zaprasza na spacer szlakiem najważniejszych zabytków osady fabrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem zrealizowanej w ramach projektu ekspozycji maszyn włókienniczych w Muzeum Lniarstwa.
Materiały przygotował zespół redakcyjny w składzie: Jarosław Szafaryn, Jacek Grzonkowski, Marlena Markiewicz i Monika Kaźmierczak.
- Wzmożony ruch turystyczny, jaki obserwujemy w ostatnim czasie w naszym mieście, motywuje nas do podejmowania co raz to nowych działań, mających na celu zaspokojenie potrzeb turystów odwiedzających Żyrardów, jak również tworzenie nowych atrakcji turystycznych, promujących naszą unikalną architekturę i zabytki. Temu właśnie służyło opracowanie produktu turystycznego ,,Industrialne Mazowsze”, otwarcie Muzeum Lniarstwa, a w ślad za tym wydanie publikacji zachęcających do zapoznania się z naszą ofertą – mówi Jarosław Szafaryn, Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury. – Mam nadzieję, że działania te zostaną docenione zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.
Publikacje dostępne są bezpłatnie w Wydziale Promocji i Kultury UMŻ, Centrum Informacji Turystycznej w Resursie, Muzeum Lniarstwa, a także u partnerów projektu – w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie i Parowozowni w Skierniewicach.