Żyrardowski projekt zajął 3 miejsce na liście rankingowej (na 82 projekty ocenione), znacznie wyprzedzając duże i znane placówki kulturalne takie, jak: Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie czy Muzeum Mazowieckie w Płocku.
W ramach projektu przewiduje się konserwację budynku Muzeum oraz działania informacyjno – promocyjne.
Zaplanowane do realizacji prace obejmują:
-
konserwację dachu;
-
wymianę szyb i konieczne uzupełnienia w świetlikach dachowych;
-
remont podłogi;
-
konserwację ścian, polegającą na miejscowym usunięciu odspojonych tynków i uzupełnieniu tynkiem cementowo-wapiennym, odgrzybianie i malowanie farbami paro-przepuszczalnymi;
-
przegląd instalacji elektrycznej, uzupełnienie brakujących elementów;
-
przegląd instalacji p.poż;
-
konserwację pomieszczeń biurowych i sanitarnych.
Przeprowadzenie prac, zgodnie z w/w programem, pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie placówki, bezpieczne korzystanie z obiektu oraz umożliwi zabezpieczenie zabytkowych maszyn znajdujących się w budynku.
- Celem projektu jest uszanowanie historycznych wartości i zapewnienie narodowego charakteru pierwszego w Polsce Muzeum Lniarstwa, a równocześnie stworzenie nowoczesnej placówki muzealnej, spełniającej wymagania i standardy XXI wieku – podkreśla Jacek Grzonkowski, Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich UMŻ.
Całkowita wartość projektu wynosi 882 352,00 zł; dofinansowanie z środków unijnych pokryje 85% wydatków tj. 749 999,20 zł.
To kolejne środki pozyskane przez Miasto na potrzeby Muzeum Lniarstwa. W roku bieżącym zrealizowany został projekt, w ramach którego m.in. zakupione zostały zabytkowe maszyny włókiennicze, stanowiące główną atrakcję nowopowstałego Muzeum.