Tangshan – Żyrardów. Odnowienie kontaktów po latach
Prezydent Wojciech Jasiński gościł w minioną sobotę delegację z zaprzyjaźnionego miasta Tangshan. To miasto o statusie prefektury miejskiej w Chinach, położone we wschodniej części prowincji Hebei, około 145 km na wschód od Pekinu. W 2006 roku ówczesny prezydent Żyrardowa, Krzysztof Ciołkiewicz, nawiązał z władzami Tangshan współpracę, podpisując w tej sprawie stosowną deklarację. Celem sobotniej wizyty było odnowienie kontaktów z przedstawicielami chińskiej metropolii oraz zaprezentowanie walorów turystycznych i inwestycyjnych naszego miasta.
Chińska delegacja składała się z wysokiej rangi przedstawicieli lokalnej administracji, a przewodniczył jej Wiceprezydent Tangshan, Cao Quanmin. Prezydent Wojciech Jasiński wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Żyrardowa, Marcinem Rosińskim, powitali gości w Resursie. Towarzyszyli im inicjatorzy wzajemnych kontaktów między Żyrardowem a Tangshan, którzy w lipcu 2006 roku parafowali deklarację o współpracy - Prezydent Miasta Żyrardowa Krzysztof Ciołkiewicz, jego zastępca Lucjan Krzysztof Chrzanowski, a także ówczesny Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Jerzy Naziębło. W spotkaniu uczestniczyli też Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Grzegorz Dobrowolski, p.o. Komendanta Straży Miejskiej Zbigniew Biegański, Prezes Zarządu ,,Stara Przędzalnia” Sp. z o.o. Piotr Błażejewski, Prezes Zarządu ,,Warsaw Investments” Sp. z o.o. Maciej Bartol oraz pracownicy Urzędu Miasta.
Wojciech Jasiński podkreślił w powitalnym wystąpieniu, że możliwość podejmowania delegacji tak wysokiej rangi z zaprzyjaźnionego miasta Tangshan jest dla Żyrardowa wielkim zaszczytem, a dla niego osobiście to wielki honor i wyróżnienie.
- Dziś, w imieniu własnym oraz aktualnych władz Żyrardowa, chciałbym potwierdzić naszą wolę kontynuowania współpracy i zacieśniania partnerskich kontaktów między Żyrardowem a Tangshan w sferze administracyjnej, gospodarczej i kulturalnej – powiedział gospodarz spotkania. - Jesteśmy przekonani, że podtrzymywanie współpracy sprzyjać będzie rozwojowi gospodarczemu i społecznemu naszych miast, a także przyczyni się do pogłębiania procesu integracji międzynarodowej.
Prezydent w dużym skrócie opowiedział gościom o historii Żyrardowa, jego specyfice i o priorytetach wyznaczających współczesny rozwój miasta. – To, co bez wątpienia zbliża Żyrardów i Tangshan, to wielka troska władz miasta, o tworzenie mieszkańcom jak najlepszych warunków życia – podkreślił Wojciech Jasiński. - Troska o przyjazne i czyste środowisko naturalne, atmosferę społecznej harmonii oraz jak najlepsze zaspokajanie codziennych potrzeb mieszkańców. W Państwa przypadku starania te przypieczętowane zostały w 1990 roku nagrodą ONZ "najlepsze miejsce do zamieszkania". Dumą Żyrardowa jest z kolei miano miasta-ogrodu – która to idea przyświecała założycielom Żyrardowa i którą ze wszech miar staramy się realizować do dziś.
Wiceprezydent Tangshan, Cao Quanmin, wyraził wielkie uznanie dla przemian, jakie w ostatnim czasie mają miejsce w Żyrardowie oraz nadzieję, że nawiązana kilka lat temu wieź, teraz zostanie jeszcze bardziej zacieśniona. - Polsko-chińskie relacje na każdym poziomie zacieśniają się, czego dowodem jest chociażby wielka konferencja Chiny – Europa Środkowo Wschodnia, która odbędzie się w roku 2016 w Tangshan. Liczymy na to, że wówczas będziemy mogli zacieśnić przyjaźń nie tylko z Polską, ale również z Żyrardowem, który znajduje w tej przyjaźni miejsce specjalne. Będzie to okazja do rozmów już o konkretnych projektach gospodarczych - powiedział Cao Quanmin.
Tangshan jest ponad 7-milionowym, bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym. Jest tam rozwinięty przemysł wydobywczy (węgiel kamienny), hutniczy, koksochemiczny, maszynowy, cementowy, ceramiczny i włókienniczy. Linia brzegowa morska, która przylega do okręgu Tangshan, liczy aż 255 km. Porty okręgu Tangshan plasują się na piątej pozycji w świecie.
- Podobnie jak władze Miasta Żyrardowa, my też bardzo staramy się o to, aby nasze miasto coraz bardziej się zazieleniało - kontynuował przedstawiciel chińskiej delegacji. - Kładziemy duży nacisk na stopień zadowolenia mieszkańców. W ostatnich latach wydaliśmy ok. 5 miliardów zł na bulwary, parki i ogrody. Rzeczywiście jesteśmy bardzo dumni ze wspomnianej przez prezydenta Żyrardowa nagrody ONZ za podnoszenie jakości życia mieszkańców. W maju 2016 roku będziemy gospodarzami międzynarodowej wystawy ogrodów. Zapraszamy Żyrardów do udziału w tym wielkim wydarzeniu. Bardzo liczymy na współpracę z Żyrardowem na wielu płaszczyznach, służącej dalszej poprawie życia naszych mieszkańców. Zapraszam do odwiedzenia Tangshan i życzę mieszkańcom oraz władzom Żyrardowa, aby wasze miasto z roku na rok coraz bardziej piękniało. Życzę nam wszystkim, aby nasza przyjaźń się rozwijała – podsumował Cao Quanmin.
Po oficjalnych wystąpieniach goście udali się do sąsiadującej z Resursą Kręgielni, gdzie zwiedzili wystawę ,,Żyrardów – miasto tkaczy i wizjonerów”. Następnie delegacja przeszła na teren dawnej Centrali zakładów lniarskich, by zobaczyć efekty prowadzonej przez spółkę ,,Stara Przędzalnia” rewaloryzacji zabytkowych obiektów poprzemysłowych, polegającej na adaptacji budynków na cele usługowo - handlowe. Podczas drugiej części spotkania w Resursie prezydent Wojciech Jasiński zapoznał gości z ofertą inwestycyjną Miasta Żyrardowa. Wizyta zakończyła się kurtuazyjną wymianą prezentów i wzajemną deklaracją zacieśnienia współpracy, a strona chińska wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie, tym razem w Tangshan.