Rusza budowa dwóch odcinków kanalizacji sanitarnej
Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński parafował umowy na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Werbickiego oraz ul. Warszawskiej.
W ubiegły piątek, 30 stycznia, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Żyrardów” sp. z o.o. zawarło umowy z wykonawcami, którym powierzono budowę sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Werbickiego oraz ul. Warszawskiej w Żyrardowie. Są to dwa pierwsze zadania inwestycyjne ujęte w złożonym przez Spółkę wniosku o rozszerzenie unijnego projektu ,,Gospodarka wodno ściekowa w mieście Żyrardów - Etap II", który zaakceptowany został przez Instytucję Pośredniczącą i Instytucję Wdrażającą.
Wykonawcy obu zadań wyłonieni zostali w drodze rozpisanego przez Spółkę przetargu. Realizację budowy kanalizacji sanitarnej w ul. Warszawskiej powierzono Firmie Usługi Sprzętowe Roboty Ziemne Instalacje Wodno-Kanalizacyjne Jan Radgowski z Grodziska Mazowieckiego. Firma wybuduje około 243,5 mb. kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej z odejściami w pasie drogowym wraz z dostawą i montażem tłoczni oraz wykonaniem jej zasilania, a także systemem monitoringu i sygnalizacji pracy systemu. Inwestycja umożliwi 54 mieszkańcom ulicy Warszawskiej podłączenie swoich gospodarstw domowych do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Zgodnie z zawartą umową inwestycja zakończy się 29 maja br. Koszt zadania to 496.920,00 zł brutto.
Z kolei budową ok. 337 mb. kanalizacji sanitarnej w ul. Werbickiego zajmie się Firma GEO-BUD s.c. Anna Sabat, Leszek Karkuciński z Puszczy Mariańskiej. Koszt przedsięwzięcia 328 261,06 zł brutto. Prace potrwają do końca kwietnia br.
W imieniu Spółki PGK „Żyrardów” umowy z wykonawcami podpisali Prezes Zarządu Zdzisław Wilk oraz Wiceprezes Zarządu Ryszard Chudzik.
Za aprobatą Instytucji Pośredniczącej i Instytucji Wdrażającej obydwa zadania stanowią element realizowanego przez Spółkę PGK „Żyrardów”, począwszy od 2010 roku, projektu ,,Gospodarka wodno ściekowa w mieście Żyrardów - Etap II", współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakres rzeczowy projektu, poza rozbudową miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, obejmuje modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków, ujęcia wody „Sokule” oraz stacji uzdatniania wody „Mokra”.
Dwa nadrzędne cele wszystkich zadań ujętych w projekcie, to podniesienie standardu życia mieszkańców miasta oraz skuteczniejsza ochrona środowiska naturalnego.