Zmiany w Urzędzie Stanu Cywilnego
1 marca zaczął funkcjonować centralny Systemem Rejestrów Państwowych. W SRP znalazły się m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Do tej pory każda gmina pracowała na odrębnym, fragmentarycznym systemie. Urzędnicy gromadzili i mogli korzystać tylko z informacji, które dotyczyły mieszkańców ich gminy. Teraz mają dostęp do jednakowej dla wszystkich, ogólnopolskiej bazy danych.
Wraz z Systemem Rejestrów Państwowych weszła w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, która wprowadza szereg zmian, mających docelowo ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w najbliższym urzędzie, właściwym dla miejsca aktualnego pobytu. Na przykład zmiany imienia i nazwiska można dokonać w dowolnie wybranych urzędach stanu cywilnego, ale już prostowanie i uzupełnienie aktu możliwie jest w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca jego sporządzenia.
Najważniejsze zmiany obejmują:
w zakresie rejestracji noworodków: pracownik urzędu stanu cywilnego przy rejestracji nowo narodzonego dziecka na terenie naszego miasta, będzie dokonywał jego zameldowania oraz występował do Systemu Rejestrów Państwowych o nadanie dziecku numeru PESEL bezpośrednio w dniu rejestracji; dzieci nie zarejestrowane przez rodziców w ciągu 21 dni od daty wystawienia karty urodzenia dziecka będą rejestrowane wraz z nadaniem imion z urzędu.
w zakresie rejestracji aktów stanu cywilnego: Urząd Stanu Cywilnego w Żyrardowie będzie właściwy, tak jak dotychczas, dla rejestracji zdarzeń dotyczących urodzeń, małżeństw i zgonów, które zaistnieją na terenie Żyrardowa; pozyskanie dokumentów wymaganych do zarejestrowania zdarzenia należy do obowiązków urzędnika, który występuje po nie do centralnego rejestru.
w zakresie wydawania odpisów z akt stanu cywilnego: odpisy będzie można pobrać w dowolnie wybranym urzędzie stanu cywilnego na terenie kraju, niezależnie od tego, gdzie nastąpiło urodzenie, zgon czy zawarcie małżeństwa; jednak odmiejscowienie wydawania odpisów z akt stanu cywilnego wymaga uprzedniego wprowadzenia aktu do Systemu Rejestrów Państwowych przez urząd stanu cywilnego, który go sporządzał.
zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego: ustawodawca rozszerzył możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego, jeżeli wskazane miejsce zawarcia małżeństwa zapewni zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych na uroczystości; przyjmowanie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem USC podlega opłacie dodatkowej w wysokości 1000 zł, stanowiącej dochód gminy.
- Mimo założonych przez ustawodawcę docelowych korzyści i udogodnień dla mieszkańców, w pierwszych miesiącach po wprowadzeniu nowych zasad, czas załatwiania spraw – jak praktyka już pokazała - niestety uległ wydłużeniu w stosunku do dotychczas obowiązujących rozwiązań – podkreśla Anna Ciećwierz, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Żyrardowie. – Ma to głównie związek z funkcjonowaniem tworzonego przez MSW Systemu Rejestrów Państwowych oraz wspierającą go aplikacją „Źródło”.
Już dziś wiadomo również, że stosując w praktyce nowe rozwiązania, trudnością, jaką napotkamy zarówno my – urzędnicy, jak i Państwo – nasi klienci, jest fakt, że na dzień 1 marca 2015 r. System Rejestrów Państwowych jest rejestrem pustym. Przenoszenie aktów stanu cywilnego do rejestru będzie dokonywane sukcesywnie, przy załatwianiu Państwa sprawy. W tej sytuacji ustawodawca określił, że odpisy aktów będą udostępniane w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku dla aktów sporządzonych w Żyrardowie i 10 dni roboczych od dnia złożenia wniosku dla aktów przechowywanych w innych urzędach stanu cywilnego. Jest to związane z koniecznością uprzedniego wprowadzenia do rejestru aktów, o których odpis Państwo wnioskujecie. W związku z powyższym, na początku działania znowelizowanej ustawy, załatwienie każdej sprawy będzie wymagało od Państwa co najmniej dwukrotnej wizyty w urzędzie.
Prosimy zatem Państwa o wyrozumiałość w tym trudnym, pierwszym okresie funkcjonowania nowych rozwiązań. Jednocześnie ze swojej strony deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań o jak najlepszą realizację nowych zadań leżących po stronie Urzędu Stanu Cywilnego w Żyrardowie – podkreśla Anna Ciećwierz.
Przed złożeniem wizyty w USC zapraszamy do uprzedniego kontaktu telefonicznego 46 858 15 59 lub 46 858 15 45, w celu uzyskania wyczerpującej informacji na temat nowych procedur.