Środki te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2001 – 2013, Priorytetu VI. – Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji. Działanie 6.1. Kultura.
Inwestycję realizować będzie wyłoniony w drodze postępowania przetargowego Zakład Remontowo – Budowlany KAL-FAM z Kamiona. Umowę z wykonawcą podpisał prezydent Wojciech Jasiński 19 marca br. Partnerem projektu jest Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.
W budynku przy ul. Dittricha 18, będącym siedzibą Muzeum Lniarstwa, wykonane zostaną następujące prace: konserwacja dachu, wymiana szyb i konieczne uzupełnienia w świetlikach dachowych, remont podłogi, konserwacja ścian, przegląd instalacji elektrycznej i instalacji p.poż., konserwacja pomieszczeń biurowych i sanitarnych.
Przeprowadzenie inwestycji pozwoli na bezpieczne korzystanie z obiektu oraz umożliwi zabezpieczenie znajdujących się w budynku zabytkowych maszyn włókienniczych. Projekt ten stanowi kontynuację realizowanego przez Miasto Żyrardów w 2014 r. projektu pn. ,,INDUSTRIALNE MAZOWSZE, żyrardowskie cuda techniki – ekspozycja maszyn włókienniczych”, który również otrzymał dofinansowanie ze środków europejskich. Głównym zadaniem w ramach zrealizowanego projektu był zakup i ekspozycja zabytkowych maszyn, która – zgodnie z opiniami ekspertów z Narodowego Instytutu Dziedzictwa – jest jedną z nielicznych na terenie Europy i z całą pewnością stanowi wyjątkową atrakcję, która ma szansę przyciągnąć nie tylko turystów z Polski, ale także z zagranicy.
Po wykonaniu prac zaplanowanych w ramach drugiego projektu, Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie będzie niepowtarzalną, pierwszą na terenie Mazowsza, placówką muzealną, prezentującą dziedzictwo przemysłowe naszego regionu, kraju i Europy.
Zakończenie projektu powinno nastąpić najpóźniej do końca czerwca br. Do tego czasu Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.