W Zespole Szkół Publicznych Nr 2 w dniu 10 czerwca miała miejsce wyjątkowa uroczystość, dla której elementem wspólnym była historia. W pierwszej części spotkania nastąpiło podsumowanie konkursu ,,Moje szkolne wspomnienia” zorganizowanego wspólnie z Redakcją ,,Życia Żyrardowa” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa. Druga część uroczystości poświęcona była dwóm wybitnym nauczycielom szkoły, Zdzisławowi Przybylskiemu i Mikołajowi Szajkowskiemu. –Rozpoczynamy dziś szkolny projekt wychowawczy, którego głównym celem jest wychowanie poprzez autorytety i szacunek dla historii – mówił podczas uroczystości dyrektor szkoły, Krzysztof Waśkowski.
Ogłaszając konkurs literacki pn. ,,Moje szkolne wspomnienia” organizatorzy chcieli zachęcić absolwentów żyrardowskich szkół do spisania zachowanych w pamięci wspomnień o nauczycielach, kolegach ze szkolnej ławki czy wydarzeniach z życia szkół z czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Choć na konkurs wpłynęły trzy prace, to jednak ich wartość historyczna – jak podkreślają jurorzy – jest nie do przecenienia. O spisanie swych wspomnień, zachęceni ogłoszonym konkursem, pokusili się: Irena Przybylska, Bogdan Brysiak i Sławomir Izak.
- Wszystkie trzy prace są wyjątkowe i mają nie tylko wartość sentymentalną, ale również faktograficzną – podkreślał podczas ogłoszenia wyników konkursu, dyrektor Krzysztof Waśkowski. – Wspomnienia te są dla nas skarbnicą wiedzy o minionych latach. Trudno wyróżnić którąkolwiek pracę, dla nas wszystkie są jednakowo ważne.
Razem z Krzysztofem Waśkowskim prace konkursowe oceniali: Hanna Fibich, Jan Jackowski i Tadeusz Sułek. Jurorzy zadecydowali o przyznaniu trzech równorzędnych nagród.
Podczas uroczystości fragmenty nagrodzonych prac zaprezentowały uczennice ZSP nr 2: Natalia Szymańska, Katarzyna Syska i Agata Pietuszko.
Redaktor Naczelny ,,Życia Żyrardowa, Tadeusz Sułek, dziękując laureatom za udział w konkursie, zapowiedział druk ich wspomnień na łamach gazety. Zarówno organizatorzy konkursu, jurorzy, jak i uczestnicy byli zgodni co do tego, że prace te powinny też zostać wydane, ponieważ wzbogacają wiedzą o historii żyrardowskiej oświaty. Wszyscy też wyrazili przekonanie, że warto w kolejnych latach powracać do tej formuły konkursu, by ,,ocalić od zapomnienia, to co godne pamięci”, zachęcając jednocześnie obecnych na uroczystości uczniów do spisywania już teraz swoich wspomnień, w myśl słów Lwa Tołstoja, będących mottem konkursu: ,,Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."
Jak podkreśliła Irena Przybylska, wspominając swą nieżyjącą już matkę, warto zapisywać swoje wspomnienia, chociażby po to, by zamiast na okrągło opowiadać swym dzieciom te same historie z życia rodziny, tak jak robiła to właśnie jej mama, wystarczy powiedzieć – przeczytajcie. Bogdan Brysiak z kolei podzielił się z uczestnikami uroczystości uczuciem niedosytu, wynikającego z tego, iż wspomnień z lat szkolnych i w ogóle z życia w powojennym Żyrardowie ma w swej pamięci dużo więcej i chętnie podzieliłby się nimi, jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja, wyrażając tym samym nadzieję na kolejne edycje konkursu. Natomiast Sławomir Izak życzył uczniom szkoły wspomnień związanych ze szkołą im. Marii Konopnickiej tak wspaniałych, jakimi on może się cieszyć, bo jak powiedział: - Moje wspomnienia się do mnie uśmiechają i to jest bardzo przyjemne uczucie.
Prezydent Wojciech Jasiński, który miał zaszczyt wręczyć laureatom konkursu dyplomy i nagrody, wyraził wielkie uznanie dla tej niezwykłej umiejętności przelewania na papier swoich wspomnień, podziękował laureatom za udział w konkursie, a organizatorom za cenną inicjatywę pielęgnowania i popularyzowania wśród młodzieży historii żyrardowskiej oświaty.
Podczas drugiej części uroczystości przypomniano sylwetki dwóch wybitnych nauczycieli szkoły, Zdzisława Przybylskiego i Mikołaja Szajkowskiego.
Zdzisław Przybylski był wieloletnim dyrektorem ,,Dwójki”. Przyczynił się m.in. do tego, że szkoła – jako placówka – przetrwała poza swoim macierzystym budynkiem przez 7 lat trwającego remontu. Jego zdolności organizacyjne, umiejętność tworzenia twórczej atmosfery pracy, ale jednocześnie dbałość o dobre wzajemne relacje pozwoliły kadrze pedagogicznej i uczniom przetrwać 7 lat w nienajlepszych warunkach. Był nie tylko dobrym gospodarzem szkoły, ale i cenionym nauczycielem. Potrafił stworzyć ambitny, twórczy zespół nauczycielski, który osiągał bardzo dobre rezultaty w pracy pedagogicznej i wychowawczej.
Mikołaj Szajnowski z kolei to postać niezmiernie barwna, twórcza i ogromnie zasłużona nie tylko dla szkoły. Był znanym w Żyrardowie działaczem. Dwukrotnie zasiadał w Radzie Miasta, wspierając rozwój wszystkich żyrardowskich szkół. W szkole natomiast dbał o popularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa, potrafił w umiejętny sposób zachęcać do czytania książek. We wspomnieniach wielu pokoleń żyrardowskiej młodzieży szkolnej pozostał jako wspaniały nauczyciel – bibliotekarz.
Decyzją Dyrekcji oraz Rady Pedagogicznej szkoły odsłonięte zostały tablice upamiętniające tych dwóch nauczycieli, a ich imieniem nazwano dwa ważne w szkole miejsca. Zdzisław Przybylski został patronem auli reprezentacyjnej, natomiast imieniem Mikołaja Szajnowskiego nazwano szkolną bibliotekę.
- Wyróżniając dziś zaledwie dwóch spośród bardzo wielu zasłużonych nauczycieli szkoły im. Marii Konopnickiej, rozpoczynamy projekt wychowawczy, którego głównym celem jest wychowanie m.in. poprzez autorytety – mówił podczas uroczystości dyrektor Krzysztof Waśkowski. - Tymi autorytetami mogą być konkretni nauczyciele, którzy całe swoje zawodowe życie poświęcili szkole, przyczyniając się do wychowania wielu pokoleń żyrardowskich uczniów. Trudno jest funkcjonować we współczesności bez znajomości i szacunku dla historii i dorobku minionych pokoleń. Obowiązkiem nauczycieli jest troska o pamięć swoich poprzedników. Nauczycielska sztafeta pokoleń trwa.
Tablicę upamiętniającą Zdzisława Przybylskiego odsłoniła jego małżonka.
Tablicę upamiętniającą Mikołaja Szajnowskiego odsłonił wieloletni, emerytowany już, nauczyciel szkoły, Janusz Fibich.
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.