2015
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2015 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Czwartek 15 Maja 2025
- Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18342753
-
- -
,,KOLEJ”owa wystawa w Żyrardowie

W żyrardowskiej Galerii ,,Resursa” w sobotnie popołudnie, 3 października br, miało miejsce otwarcie międzynarodowej wystawy rysunku satyrycznego, na której zaprezentowano prace artystów z Kanady, Luksemburga, Czech, Włoch, Ukrainy, Niemiec, Węgier i Polski. Honorowy patronat nad wystawą objął Wojciech Jasiński – Prezydent Miasta Żyrardowa.

Wernisaż połączony był z podsumowaniem szóstej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry” organizowanego corocznie, począwszy od roku 2010,  przez Miasto Żyrardów.

Tegoroczna edycja konkursu, którego tematem była ,,Kolej”, nawiązała do przypadającego w tym roku 170. lecia powstania Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej. Ceremonię wręczania nagród swoją obecnością uświetnili członkowie jury: Elżbieta Laskowska – Dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Zwycięzcą konkursu został Zbigniew Woźniak ze Zduńskiej Woli. Nagrodzona praca przedstawia rozwijającą się nitkę lnianą zamieniającą się w ,,nitkę” kolejową. Po niej pędzi w świat pociąg. Artysta w skrótowy sposób pokazał, jak ważna dla żyrardowskiej fabryki lniarskiej była owa linia kolejowa.

O ogromnym znaczeniu kolei dla rozwoju fabryki, jak i samego miasta, mówił również Dariusz Kaczanowski – Zastępca Prezydenta. Wręczył też Nagrodę Prezydenta Miasta Żyrardowa Zbigniewowi Osińskiemu za tryptyk pokazujący stacje kolejowe w Warszawie, Żyrardowie i Wiedniu. Zbigniew Osiński to nie jedyny żyrardowianin doceniony w konkursie. Jedno z wyróżnień honorowych przypadło Franciszkowi Bernardowi Bucznemu.

Zbigniew Kołaczek – pomysłodawca i kurator artystyczny ,,Manufaktury Satyry” wręczył Nagrodę Galerii ,,Resursa” Przemysławowi Zamojskiemu z Tarnobrzega za cykl prac ,,Pamiętnik znaleziony na dworcu w Żyrardowie, albo historia pewnej podróży, przez chłopca bagażowego spisana”. Podziękował również wszystkim osobom prywatnym, instytucjom i mediom, którzy włączyli się w przygotowanie i rozpropagowanie konkursu. Szczególnie gorąco podziękował artystom, bez których nie byłoby tego wydarzenia.

Ogółem w wystawie pokazano prace 53 twórców. Są to zarówno dzieła artystów uznanych, z ogromnym dorobkiem twórczym, jak i debiutantów, zaczynających dopiero swoją przygodę ze sztuką. Za każdym razem są to prace niezwykłe, opowiadające w sposób dowcipny, często przewrotny dzieje Żyrardowa, miasta z niezwykłą historią.

Podobnie jak w latach ubiegłych wybrane prace prezentowane są też w plenerowej galerii na  ulicy Okrzei.

Wystawę w Galerii ,,Resursa”, przy ul. 1 Maja 45, oglądać można codziennie do 15 listopada br.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

UCZESTNICY WYSTAWY MS 2015:

AULLA (WŁOCHY) / Joanna Brześcińska-Riccio*,

BAJA (WĘGRY) / Istvan Kelemen*, BERLIN (NIEMCY) / Valeriu Kurtu*,

BĘDZIN / Piotr Zatorski, BOBROWNIKI / Iwona Gabryś,

FLORENCJA (WŁOCHY) / Luciano Borini*, Annamaria Maremmi*, Luca Masselli*,

GONDERANGE (LUKSEMBURG) / Pol Leurs*,

INOWROCŁAW / Jarosław Wojtasiński,

JAROSŁAW / Marek Gliwa, JAWOR / Paweł Stańczyk,

KOLIN (CZECHY) / Vaclav Linek*, Jiri Novak*,

LWÓW (UKRAINA) / Serhiey Mihnowskyi*, Ewgienij Pieczykiewicz*,

LUBAŃ ŚLĄSKI / Krzysztof Suski, ŁÓDŹ / Marek Pawlak,

MIŃSK MAZOWIECKI / Czesław Gańko, MIROCIN DOLNY / Mirosław Hajnos*,

MONTREAL (KANADA) / Andre Pijet, MOSTÓWKA / ks. Janusz Grygier*,

MUROWANA GOŚLINA / Dariusz Pietrzak*, MYŚLENICE / Łukasz Bogdan,

NYSA / Michał Graczyk, OLECKO / Waldemar Rukść,

OLSZTYN / Zbigniew Piszczako, Zbigniew Urbalewicz,

PRAGA (CZECHY) / Roman Jurkas*,

PRATO (WŁOCHY) / Simonetta Fontani*, PRUSZKÓW / Marta Gałan, Paweł Gałka,

POLICE / Paweł Kuczyński*, PRZEWORSK / Henryk Cebula, RESZEL / Artur Galicki, SKIERBIESZÓW / Dariusz Piekut*, SOSNOWIEC / Artur Ligenza,

TARNOBRZEG / Przemysław Zamojski,

WARSZAWA / Monika Małgorzata Golińska, Andrzej Graniak*, Grzegorz Janusz,

Halina Kuźnicka, Tomasz Niewiadomski, Witold Mysyrowicz*, Szczepan Sadurski*,

WROCŁAW / Czesław Przęzak, ZAMOŚĆ / Jacek Pasieczny*,

ZABRZE / Maciej Trzepałka,

ZDUŃSKA WOLA / Zbigniew Woźniak,

ŻYRARDÓW / Franciszek Bernard Buczny, Zbigniew Osiński, Jarosław Szafaryn*,

Zbigniew Kołaczek*.

*osoby poza konkursem, biorące udział tylko w wystawie


Wernisaż swoją obecnością uświetnili twórcy prezentowanych prac: Halina Kuźnicka, Monika Małgorzata Golińska, Zbigniew Wożniak, Piotr Zatorski, Zbigniew Urbalewicz, Przemysław Zamojski, Maciej Trzepałka, Zbigniew Osiński, Franciszek Bernard Buczny, Witold Mysyrowicz i Zbigniew Kołaczek.

 

  • Bernard Franciszek Buczny
    Bernard Franciszek Buczny
  • Halina Kuźnicka
    Halina Kuźnicka
  • Maciej Trzepałka
    Maciej Trzepałka
  • Monika Małgorzata Golińska
    Monika Małgorzata Golińska
  • Piotr Zatorski
    Piotr Zatorski
  • Przemysław Zamojski
    Przemysław Zamojski
  • Zbigniew Kołaczek
    Zbigniew Kołaczek
  • Zbigniew Osiński
    Zbigniew Osiński
  • Zbigniew Urbalewicz
    Zbigniew Urbalewicz
  • Zbigniew Woźniak
    Zbigniew Woźniak

Kolej Warszawsko-Wiedeńska była pierwszą linią kolejową na ziemiach Królestwa Polskiego i drugą w Imperium Rosyjskim. Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku, choć sam projekt jej budowy powstał już w 1835 roku. Łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego (Galicją), a dalej przez Kraków docierała do Wiednia. Kolej Warszawsko-Wiedeńska była najdłuższą jednorazowo budowaną linią w Europie. Stała się też najbardziej dochodową spośród linii kolejowych w Imperium Rosyjskim.

28 listopada 1844 roku na trasie Warszawa – Pruszków przejechał pierwszy pociąg wiozący namiestnika Królestwa Polskiego i zaproszonych gości. Podróż trwała 26 minut, a powrotna 20 minut. 14 czerwca 1845 roku ukończono odcinek do Grodziska Mazowieckiego i wówczas otwarto oficjalnie kolej do użytku. 170. lat temu, w środę 9 września 1845 roku, ruszył pierwszy pociąg do stacji Ruda. Oficjalna nazwa stacji aż do roku 1907 brzmiała ,,Ruda Guzowska”. Później zmieniono ją na ,,Żyrardów”. Budynek stacyjny został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie w czasie I wojny światowej. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku powstał nowy dworzec zaprojektowany przez architekta Romualda Millera w stylu renesansowego dworu polskiego.

Trudno przecenić znaczenie linii kolejowej dla rozwoju żyrardowskiej fabryki, która pod koniec XIX wieku była największą fabryką lniarską w Europie. Kolej umożliwiała sprowadzanie surowców oraz wysyłanie ogromnych ilości gotowych wyrobów lnianych.

Umożliwiła dotarcie do nowych, dalekich rynków zbytu. Towary produkowane w Żyrardowie można było nabyć w całej niemal Europie, w rozległym Imperium Rosyjskim, jak i w odległych zakątkach Azji. Kolej umożliwiła również ruch pasażerski, w tym turystyczny. Podobnie jak w innych miejscowościach, obok dworca powstał park (,,Na Rudzie”) pełniący rolę rekreacyjno-kulturalną. Do budynku dworca prowadziła okazała promenada. W samym budynku założono też urząd pocztowo – telegraficzny.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -