Razem zaangażujmy się w walkę o czyste powietrze!
W związku z tym, że na terenie województwa mazowieckiego mogą zostać przekroczone normy jakości powietrza dla zawartości pyłów zawieszonych PM10, PM2,5, dwutlenku azotu oraz stężenia benzo(a)piernu, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie (alert) pierwszego, najniższego poziomu. Ostrzeżenie pierwszego poziomu oznacza ryzyko wystąpienia przekroczenia dopuszczalnego poziomu szkodliwych substancji w powietrzu, jednak nie jest to ostrzeżenie informujące, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wystąpienia wysokiego stężenia zanieczyszczeń.
W przypadku wystąpienia ryzyka przekroczenia dopuszczalnego poziomu szkodliwych substancji zaleca się „aby osoby, zwłaszcza z grupy wrażliwej czy uprawiające sport na zewnątrz, były bardziej świadome, że mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym, możliwe wczesną wiosną i późną jesienią"
Obowiązują następujące poziomy alertów (w zależności od poziomu zanieczyszczenia):
- ALERT POZIOM I – ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
- ALERT POZIOM II – przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu,
- ALERT POZIOM III – ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego substancji w powietrzu,
- ALERT POZIOM IV – przekroczenie poziomu alarmowego substancji w powietrzu (po przekroczeniu poziomu alarmowego, w wyniku krótkotrwałego narażenia mogą wystąpić od razu negatywne skutki zdrowotne).
W 2016 roku na Mazowszu prognozowane jest przekroczenie ALERTÓW I i II poziomu.
„W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzonego na powietrzu.”
Aktualne informacje na temat jakości powietrza mogą Państwo znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który zajmuje się pomiarem poziomów zanieczyszczeń powietrza, w tym również z terenu Miasta Żyrardowa. Podwyższone stężenia szkodliwych substancji w atmosferze są obserwowane szczególnie w okresie jesienno-zimowym wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wpływ na pogorszenie jakości powietrza mają również zanieczyszczenia pochodzące z komunikacji samochodowej oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.
Władze Miasta Żyrardowa podejmują działania mające na calu zminimalizować emisje szkodliwych substancji do atmosfery. Obecnie został opracowany „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej”. Dokument ten wyznacza konkretne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta Żyrardowa. Ponadto podejmowane są liczne inicjatywy mające na celu poprawę jakości powietrza takie jak:
- termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej,
- sukcesywne tworzenie ścieżek rowerowych w Mieście,
- przeprowadzanie doraźnych kontroli przez Straż Miejską nieruchomości w zakresie spalania odpadów w domowych paleniskach,
- sukcesywna rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej i przyłączanie do niej kolejnych budynków,
- czyszczenie ulic na mokro, szczególnie w okresach bezdeszczowych,
- utwardzanie dróg o pylącej nawierzchni.
Liczymy na to, że również nasi mieszkańcy zaangażują się w walkę o czyste powietrze. Podstawowym elementem w ograniczaniu emisji szkodliwych substancji jest przestrzeganie zakazu spalania odpadów.
Warto też pomyśleć o modernizacji przydomowej kotłowni, tym bardziej że na tego rodzaju inwestycje można pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który ogłosił właśnie nabór wniosków. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej www.wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy-2016-osoby-fizyczne.