Aktualizujemy Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Żyrardowa
O potrzebie rewitalizacji zabytkowej tkanki Żyrardowa, jako sposobie na ożywienie społeczno - gospodarcze uśpionego po likwidacji zakładów lniarskich miasta, zaczęto rozmawiać już w 2000 roku. Zaś w 2004 roku nasze miasto, jako jedyne na Mazowszu, posiadało przygotowany i zatwierdzony program rewitalizacji. Obecnie Urząd Miasta Żyrardowa przygotowuje aktualizację Lokalnego Programu Rewitalizacji zgodnie z Instrukcją dotyczącą przygotowania projektów rewitalizacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 oraz preferencji dla projektów mających na celu przywrócenia ładu przestrzennego.
W ramach prac związanych z aktualizacją dokumentu zostały złożone dwa wnioski o przygotowanie analiz jakościowych poszerzających diagnozę stanu wyjściowego:
1. Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych Modelowa Rewitalizacja Miast (konkurs organizowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju PO PT).
2. Konkurs dotacji na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji dla JST w ramach RPO WM 2014-2020 (konkurs organizowany przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych).
Misją naszego programu jest kompleksowa odnowa przestrzenna, gospodarcza i społeczna wyznaczonego do rewitalizacji obszaru miasta. Obszar ten obejmuje zarówno centrum miasta wraz z zabytkową zabudową Osady Fabrycznej i terenem poprzemysłowym, jak i tereny najbardziej zdegradowanej dzielnicy mieszkaniowej.
Zabytkowe centrum Żyrardowa stanowi dziś dziedzictwo europejskiej kultury materialnej,
bo jak powszechnie się uważa, jest jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistyczno-architektonicznym miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku. Obiekty Osady Fabrycznej i cały jej układ urbanistyczny wpisane są do rejestru zabytków.
Prace nad aktualizacją programu rewitalizacji powinny być jak najszerzej uspołecznione. W dniu 1 lutego br. Prezydent Miasta Żyrardowa zaprosił mieszkańców na spotkanie konsultacyjne, podczas którego omówione zostały podstawy prawne obowiązujące od 2015 r., w wyniku których konieczne jest zaktualizowanie obecnego dokumentu. Uczestnicy spotkania zapoznali się też z diagnozą obszaru zdegradowanego. Rozmawiano o problemach występujących na tym terenie i o jego potencjale. Było to pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące tego zagadnienia, ale z pewnością nie ostatnie.
Na stronie Miasta w zakładce Rewitalizacja na bieżąco informować będziemy o postępie prac nad aktualizacją programu rewitalizacji. Na tę chwilę zachęcamy do zapoznania się z opublikowaną tam prezentacją szerzej omawiającą zagadnienia z zakresu rewitalizcaji.