Zabytkowy budynek Kantoru z szansą na ,,nowe życie”
Zgodnie z nową koncepcją władz miasta, monumentalny budynek Kantoru, o wyjątkowych walorach architektonicznych, usytuowany w centrum miasta, ma wielki potencjał, by stać się nowoczesnym Centrum Obsługi Mieszkańców, zachowując jednocześnie swój unikalny, historyczny charakter. Na najbliższym posiedzeniu Rada Miasta zdecyduje o dalszych losach Kantoru, którego stan techniczny wymaga podjęcia natychmiastowych działań.
W ubiegłym tygodniu radni pracujący w Komisji Gospodarki Komunalnej, Planu Przestrzennego i Ochrony Środowiska oraz Komisji Budżetu, Finansów i Inicjatyw Gospodarczych zapoznali się ze stanem technicznym budynku Kantoru oraz z nową koncepcją jego zagospodarowania i sposobu sfinansowania rewaloryzacji obiektu, uwzględniającej dostosowanie go do nowych funkcji. Ze szczegółami zapoznał radnych Zastępca Prezydenta, Lucjan Krzysztof Chrzanowski.
W Centrum Obsługi Mieszkańców, jakie miałoby powstać w budynku Kantoru, skupione zostaną wszystkie wydziały Urzędu Miasta, które aktualnie mieszczą się przy Placu Jana Pawła II nr 1 i przy ul. Mireckiego 56. Takie rozwiązanie wygodne będzie przede wszystkim dla klientów urzędu, jak również korzystne z punktu widzenia ekonomicznego i organizacyjnego. Jednocześnie powstanie tu Sala Ślubów, jakiej w naszym mieście z całą pewnością brakuje. Kantor to również doskonałe miejsce na lokalizację Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, która w obiekcie tym ma szansę stać się nowoczesną placówką multimedialną, wychodzącą poza zakres podstawowej działalności. Przewiduje się tu bowiem stworzenie m.in. kawiarenki internetowej, sal konferencyjnych czy wystawienniczych, umożliwiających również szersze pole działania naszym lokalnym stowarzyszeniom. Koncepcja rewaloryzacji Kantoru uwzględnia także zagospodarowanie terenu wokół budynku wraz z fragmentami ulic Armii Krajowej i Dittricha pod kątem m.in. wygenerowania miejsc parkingowych. Wartość całej inwestycji szacuje się na ok. 20 mln zł.
Aktualnie, na bazie istniejącego projektu technicznego, przygotowywana jest zamienna dokumentacja projektowa budowlano-wykonawcza rewaloryzacji Kantoru, która odpowiedzieć ma na pytanie czy uda się zaadaptować obiekt na potrzeby Centrum Obsługi Mieszkańców, uwzględniając oczywiście walory architektoniczne i historyczne zabytkowego budynku.
Na najbliższej Sesji Rady Miasta Żyrardowa Prezydent przedłoży projekty uchwał, których przyjęcie umożliwi władzom miasta podjęcie działań mających na celu ratowanie Kantoru. Pierwszy projekt uchwały dotyczyć będzie wyrażenia zgody na przystąpienie do rewaloryzacji obiektu, drugi – wskazywać będzie sposób finansowania inwestycji.
- Po uzyskaniu pozwolenia zamiennego na budowę i dopięciu szczegółów dotyczących montażu finansowego umożliwiającego realizację inwestycji, nastąpi wybór generalnego wykonawcy, który jeszcze w tym roku powinien rozpocząć prace budowlane – zapowiada Lucjan Krzysztof Chrzanowski. – Przewidujemy, że inwestycja – z uwagi na szeroki zakres prac i ich specyfikę – potrwa około dwóch lat.