Ponad 1,6 mln zł Żyrardów otrzymał na program rewitalizacji miasta
Po raz pierwszy w historii, Miasto Żyrardów pozyskało środki na wykonanie Gminnego Programu Rewitalizacji. O dofinansowanie walczyło ponad 200 miast z całej Polski. Ministerstwo Rozwoju wybrało zaledwie 20, którym przekaże środki na opracowanie modelowych programów rewitalizacji, na których wzorować się będą inne miasta. W tym elitarnym gronie znalazł się Żyrardów, pozyskując niebagatelną kwotę 1 634 130,00 złotych.
Program będzie obejmował wszystkie dziedziny życia społeczno-gospodarczego w naszym mieście, będzie kształtował przestrzeń publiczną oraz wiążącą się z tym infrastrukturę (tj. wodociągi, kanalizacja, drogi, chodniki).
Należy pamiętać o tym, że pojęcie rewitalizacji to nie jest tylko oddziaływanie na strukturę miejską (budynki, drogi), są to przede wszystkim niezbędne na dzień dzisiejszy dla naszego miasta zmiany w strukturze społeczno-gospodarczej. Rewitalizacja ma przywracać do życia te funkcje, które z różnych przyczyn zanikły. Jeśli na przykład plac zabaw uległ degradacji, to program zakłada jego rewitalizację aby przywrócić funkcję społeczną. To zmiany, które pozwolą na lepszy standard życia w Żyrardowie. Modelowy program rewitalizacji odnosi się przede wszystkim do sposobów finansowania pomysłów związanych z procesem odnowy naszego pięknego miasta.
Jak mówi Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski:
- Aby dokładnie wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest modelowy program rewitalizacji, posłużę się bliskim nam wszystkim przykładem. Jeżeli z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego, to udajemy się po poradę do lekarza. Podstawą do wyleczenia choroby jest dobra diagnoza - stwierdzenie co nam dolega, dlaczego i jaki jest najlepszy sposób leczenia. Ten przykład jest analogiczny do programu rewitalizacji. Aby osiągnąć sukces, należy najpierw postawić diagnozę. To nigdy nie było robione w naszym mieście, nikt nigdy nie badał negatywnych czynników, które wpływają na obecną sytuację miasta. Ten program będzie z jednej strony jak dobra diagnoza, a z drugiej pokaże nam realną drogę do osiągnięcia planowanych zmian. To również podstawa do uzyskania kolejnych dofinansowań, na tak zwane projekty twarde, związane ze zmianami przestrzeni publicznej.
Projekty twarde to na przykład wybudowanie infrastruktury drogowej, rewitalizacja zabytkowych obiektów, adaptacja miejskich przestrzeni. Gminny Program Rewitalizacji to przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców Żyrardowa.