2016
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2016 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 13 Maja 2025
- Imieniny: Roberta, Serwacego, Glorii
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18340854
-
- -
Jak to onegdaj bywało, czyli z wizytą w Piastowskim Grodzie

Tarczą z herbem Żyrardowa obdarowali piastowscy wojowie Prezydenta Wojciecha Jasińskiego, by z oddaniem bronił naszego grodu. Z kolei Doradca Prezydenta, jako niezbędne uzupełnienie wojennego rynsztunku, otrzymał pokaźnych rozmiarów miecz rycerski. Obaj panowie obiecali używać oręża z wielką odpowiedzialnością i jedynie w słusznej sprawie, dla ochrony zdrowia i mienia mieszkańców miasta…

  • -

Na dwa weekendowe dni, za sprawą grupy rekonstrukcyjnej Templum Temporis, Plac Jana Pawła II zmienił się w Piastowski Gród. Wejścia na plac strzegła warowna brama ozdobiona purpurowymi proporcami z herbem Żyrardowa. Za nią rozpościerała się średniowieczna osada, gdzie pod płóciennymi namiotami można było własnoręcznie wybić pamiątkową monetę, samodzielnie ulepić gliniany dzbanek, przymierzyć niektóre elementy stroju średniowiecznego woja, poznać tajniki warsztatu snycerza, tkaczki lub kowala, czy też zamienić kilka słów z katem. Już poza wioską, w rozlicznych kramach i straganach oferowano rękodzieło m.in. w postaci biżuterii, wyrobów ze skóry, czy też drewnianych replik broni, które cieszyły się wielkim powodzeniem wśród najmłodszych gości odwiedzających wioskę. W dwudniowym programie znalazły się również tak widowiskowe propozycje, jak choćby pokaz walk wojów i rycerzy piastowskich, turniej łuczniczy, czy pokazy i warsztaty tańców dawnych. Ci, którzy poczuli się nieco zmęczeni zwiedzaniem grodu, mogli przysiąść na chwilę w karczmie i spróbować podpłomyków.

Zbudowany na Placu Jana Pawła II Piastowski Gród, był jednym z elementów miejskich obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Poza nieco bajkową podróżą do średniowiecza, w ramach wydarzeń jubileuszowych, samorząd zaproponował żyrardowianom prezentowaną w Resursie okolicznościową wystawę „Kronikarze piszą... Chrzest Polski”, podejmującą temat wydarzeń z 966 roku widzianych oczami kronikarzy - Galla Anonima, Jana Długosza, Wincentego Kadłubka oraz Thietmara z Merseburga, a także wieczorny koncert ,,Za Polskę bracia”.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -