35 lat temu w naszym kraju wprowadzono stan wojenny
13 grudnia 1981 roku, o północy, na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzony został stan wojenny. Wprowadzono go niezgodnie z Konstytucją PRL, formalnie na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, a faktycznie decyzją gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjny tymczasowy organ władzy, faktycznie nadrzędny wobec konstytucyjnych władz państwowych. W czasie stanu wojennego z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Internowano wielu działaczy ,,Solidarności” i innych organizacji opozycyjnych (w sumie w pierwszych dniach stanu wojennego ok. 5 tysięcy osób, łącznie około 10 tysięcy). Zawieszone zostały związki zawodowe oraz wiele organizacji społecznych, a także część kanałów telewizji i radia oraz większość gazet. Zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy i wprowadzono godzinę milicyjną. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
/źródło: www.ipn.gov.pl, Wikipedia/
Z Żyrardowa zostało internowanych 8 osób: Jadwiga Chmielecka-Popielczyk, Barbara Durma, Krystyna Gruzielewicz, Grzegorz Popielczyk, Jan Żak, Adolf Madera, Zbigniew Łukaszewski, Krzysztof Pałac. Internowani byli też bracia Zbigniew i Kazimierz Rokiccy z pobliskiego Drzewicza Starego.
Po powrocie z internowania powstała grupa osób, która przez okres całego stanu wojennego prowadziła czynną działalność opozycyjną.
- Mimo represji i szantażu, szykanowania i inwigilacji działaczy, pozbawienia ich możliwości awansu zawodowego i społecznego, nakłanianiu do wyjazdu zagranicznego bez prawa powrotu – postawa i działalność grupy osób z kręgu podziemnej ,,Solidarności” była dowodem niezłomności duchowej oraz wielkiej odwagi osobistej – podkreśla Mieczysław Gabrylewicz w książce ,,Geneza i historia Oddziału Miejskiego NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie w latach 1980 – 2005.
Najbardziej prześladowany spośród żyrardowskich działaczy opozycyjnych, zarówno podczas internowania, jak i przez kilka kolejnych lat, aż do 1988 roku, był Grzegorz Popielczyk – ponad 30 razy aresztowany, wielokrotnie przeszukiwany i wzywany na komendę MO, stale inwigilowany. Sam Grzegorz Popielczyk twierdzi jednak, że ,,na największe słowa uznania zasługuje moja małżonka, Jadwiga, której postawa i niezłomność była dla mnie prawdziwą ostoją duchową i moralną.”
/źródło:,,Geneza i historia Oddziału Miejskiego NSZZ ,,Solidarność” w Żyrardowie w latach 1980 – 2005” Mieczysław Gabrylewicz/
Jadwiga Chmielewska – Popielczyk i Grzegorz Popielczyk uhonorowani zostali Medalami Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego przyznanymi na okoliczność Roku Filipa de Girarda w 100-lecie nadania miastu Żyrardów praw miejskich.
Dziś Żyrardów odda hołd działaczom ,,Solidarności”, którzy poświęcili swoje życie, zdrowie, rodziny, pracę zawodową, poświęcając się walce z komunistycznym reżimem. Rada Oddziału NSZZ ,,Solidarność" w Żyrardowie zaprasza do udziału w okolicznościowych obchodach. W kościele pw. św. Karola Boromeusza, o godz. 17.30, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, przy Pomniku ,,Droga Polski ku Wolnym Narodom", usytuowanym na skwerze przy Al. Partyzantów/ ul. Mireckiego, złożone zostaną kwiaty, a okolicznościowe przemówienie wygłosi Bogdan Zieliński, Przewodniczący Rady Oddziału NSZZ ,,Solidarność" w Żyrardowie. Serdecznie zapraszamy!
Fotografia pochodzi z wystawy przygotowanej przez IPN, do obejrzenia w całości poniżej. Żródło: www.ipn.gov.pl
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.