,,Golgota wrocławska” – specjalna propozycja na 1 marca
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca serdecznie zapraszamy do Kina Len na specjalny pokaz spektaklu telewizyjnego Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2008 roku „Golgota wrocławska” w reżyserii Jana Komasy, w roli głównej Adam Ferency. Projekcja rozpocznie się o godz. 19.00, bilet w promocyjnej cenie 12 zł.
„Golgota wrocławska” – spektakl telewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2008 roku w reżyserii Jana Komasy. Jego scenariusz napisany był przez historyka Krzysztofa Szwagrzyka i scenarzystę Piotra Kokocińskiego. Spektakl opowiada historię Henryka Szwejcera, skazanego w 1949 roku na śmierć w pokazowym procesie o zdradę PRL oraz odkrywanie tejże przez młodego historyka w roku 1993.
To opowieść o odkrywaniu prawdy zapisanej w nigdy nie wysłanych listach skazańców. W 1994 roku natrafia na nie młody historyk piszący doktorat. W ten sposób odkrywa sprawę Henryka Szwejcera, poważanego dyrektora Komunalnej Kasy Oszczędności.
Razem z młodym bohaterem widzowie odkrywają tajemnicę brutalnego aresztowania oraz ukartowanego procesu, w którym za kradzież kilkudziesięciu znaczków pocztowych zasądzono i wykonano trzy wyroki śmierci.
Dokumentalne śledztwo nie jest proste. Historyk otrzymuje anonimy, pogróżki, głuche telefony, a nawet zakaz korzystania z dokumentów.
Dramatyczna historia Henryka Szwejcera okazuje się wkrótce tylko jedną z wielu tragedii, które wydarzyły się w więzieniu przy Kleczkowskiej. Bohater swoim uporem doprowadza do oznaczenia miejsc, w których chowano ofiary. W żadnym innym mieście w Polsce miejsca ich pochówku nie zostały tak precyzyjnie oznaczone.
Opowiadana historia jest zupełnie nieznana szerokiej widowni, a porusza temat niezwykle ważny. Jan Komasa – reżyser spektaklu – jest młodym (ur. 1981), zdolnym twórcą, świetnie orientującym się w filmowej materii. Ciekawe, jak poradzi sobie z tym wstrząsającym tematem.
Zdjęcia realizowano w naturalnych przestrzeniach Wrocławia – między innymi w więzieniu przy Kleczkowskiej oraz na Cmentarzu Osobowickim.
Realizację „Golgoty wrocławskiej” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka w reżyserii Jana Komasy nagrodzono Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w roku 2009.
Obsada:
Henryk Szwejcer – Adam Ferency
Henryk Gerlich – Marcin Sztabiński
Władysław Czarnecki – Marcin Czarnik
Róża Szwejcer – Kinga Preis
Feliks Rosenbaum- Adam Woronowicz
Uczennica Asia – Natalia Rzeźniak
Krzysztof – Piotr Głowacki
Ewa – Katarzyna Maciąg
Uczeń Staszek – Łukasz Gosławski
Uczennica Ania – Alicja Laube
Uczennica Basia – Laura Breszka
Archiwistka – Ewelina Paszke-Loewitsch
Archiwista – Andrzej Gałła
Milicjant – Paweł Wolak
Kapitan UB – Rafał Kronenberger
Kombatant – Lech Gwit
Krystyna Szwejcer – Marta Jarczewska
Alicja Szwejcer – Barbara Pigoń
Strużyna – Teresa Sawicka
Kapelan Szemraj – Marian Czerski
Geolog – Piotr Łukaszczyk
Śledczy: Jakub Kamieński, Paweł Kutny, Krzysztof Czeczot, Mirosław Haniszewski, Tomasz Cymerman
Protokolanci, pomoc przy śledztwie – Robert Mania, Paweł Ferens, Grzegorz Szypka, Kamil Toliński, Marek Sitarski
Prokurator WPR – Michał Majnicz
Prokurator Lisowski – Arkadiusz Cyran
Ubek 1 – Norbert Kaczorowski
Ubek 2 – Michał Pieczatowski
Felczer – Jarosław Strzała
Sędzia Jęczmyk – Grzegorz Wojdon
Czas: 88'41''
Autorzy: Piotr Kokociński i Krzysztof Szwagrzyk
Reżyseria: Jan Komasa
Zdjęcia: Radosław Ładczuk
Scenografia: Grzegorz Piątkowski
Kostiumy: Elżbieta Terlikowska
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.