Wernisaż w Gelerii ,,Resursa"
W sobotni wieczór, 25 lutego, w Galerii ,,Resursa”odbył się kolejny wernisaż. Tym razem zaprezentowano prace rodowitej żyrardowianki Anny Dubieleckiej. Wystawa pod przewrotnym tytułem ,,Grafiki i Czasowniki” to zbiór zarówno prac graficznych, jak i malarskich. Jest to pierwsza indywidualna wystawa w naszym mieście tej młodej i utalentowanej artystki.
W roku 2015 Anna Dubielecka dała się o poznać żyrardowskiej publiczności, kiedy to zaprezentowała w ramach wystawy ,,Młodzi Żyrardowscy Plastycy. Trzydzieści dziewięć minus” cykl grafik ,,Szklanki”. Są one częścią większego zbioru prac zatytułowanego ,,Przedmioty”.
Teraz, oprócz wyboru wielkoformatowych grafik z ostatnich lat, Dubielecka pokazuje artystyczne notatki, będące swoistymi pamiętnikami szkicownikami wykonanymi w starych kalendarzach. To właśnie owe ,,czasowniki”. Graficzno-malarskie działania wzbogacone o techniki kolażu opowiadają o rzeczach prozaicznych, zjawiskach i nastrojach, które wypełniają dzień powszedni każdego z nas. Artystka czerpie radość z codzienności. Potrafi dostrzec wartość w rzeczach z pozoru mało ważnych, bez których jednak trudno funkcjonować. Artystyczną kreacją podnosi do rangi sztuki wszelkiego rodzaju naczynia, szklanki, kielichy, nożyczki, skarpetki, czy telefony. W tym przedstawieniu prostych przedmiotów w charakterze sztuki bliska jest działaniom Marcela Duchampa. Jej przedmioty to też swoiste „readymade”. Zaś pełne wrażliwości malarskie notatki, tak naprawdę są gotowymi obrazami. Inspirując się otaczającą rzeczywistością tworzy abstrakcyjne kompozycje. Wartości kolorystyczne, wyrażone w postaci płaskiej, syntetycznej plamy barwnej zestawia z elementami malarskiej materii. Skojarzenia z twórczością Piotra Potworowskiego są jednoznaczne.
Z równą swobodą operuje zestawieniem plam koloru, jak i zdecydowanymi pociągnięciami pędzla układającymi się w proste abstrakcyjne kompozycje. Żywe kolory połączone z uproszczonymi formami przywołują prace Joan’a Miro. W swerze warsztatowej wyróżnia ją skłonność do eksperymentowania z technikami graficznymi i malarskimi, które często ze sobą łączy. Pasja do eksperymentowania i ciągłe poszukiwania, połączone z ogromną wrażliwością dają zaskakujące efekty w postaci wyrafinowanych dzieł. To wszystko sprawia, że Anna Dubielecka, piewczyni prozy dnia powszedniego jawi się jako niezwykła osobowość artystyczna żyrardowskiego środowiska plastycznego. Warto zaznaczyć, że wystawa zbiegła się z trzydziestymi piątymi urodzinami artystki. Jak powiedział kurator artystyczny Galerii ,,Resursa” Zbigniew Kołaczek – ta wystawa indywidualna jest swego rodzaju prezentem urodzinowym od naszego miasta. Życzenia pomyślności zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym, w imieniu Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego przekazała kierowniczka Resursy Karolina Wielińska. Do życzeń przyłączyli się przybyli na wystawę goście, w tym liczna rodzina i przyjaciele.
Anna Dubielecka - urodzona w 1982 roku w Żyrardowie. Absolwentka Liceum Plastycznego w Nałęczowie im. Józefa Chełmońskiego (formy przemysłowe- meblarstwo) oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (grafika warsztatowa- druk wypukły).
Animatorka działań międzysąsiedzkich na osiedlu Wschód w Żyrardowie, instruktorka kreatywnych zajęć plastycznych dla dzieci. W kwartalniku ÓW- Magazyn Prowincjonalny pisze o inicjatywach kulturalnych w podwarszawskich miasteczkach.
Zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem zabawek i dekoracji z drewna w firmie Skład Wzorów.
Prace graficzne i malarskie prezentowała m.in. w Bytomiu (Stalowe Anioły), Poznaniu (Arsenał), Cieszynie (Artresariat- Sztuka pod specjalnym nadzorem), Częstochowie (Rue de Foch), Warszawie (gmach ITI media group), Frankfurcie Hahn (A(irpo)RT), Sarcelles (biennale grafiki).
Eksponowane na wystawie prace pt. „Szklanki” oraz „Kielichy” stanowią część cyklu „Naczynia”. Przedstawiają przedmioty współistniejące na co dzień z człowiekiem, niezauważane podczas zwyczajnych czynności. W wielu grafikach towarzyszą im teksty, stanowiące krótkie zapisy odbytych rozmów, cyfry, odbicia drewnianych ram. Mają one na celu podniesienie rangi zwykłych, banalnych sytuacji, pokazanie unikatowości i niepowtarzalności z pozoru rutynowych działań i rzeczy. Towarzyszą im malarskie notatki i rozkładówki kalendarzy, które przy użyciu techniki kolażu zostają przedefiniowane na przypominające pamiętniki szkicowniki.
Artystka tworzy w warsztatowych technikach graficznych, głównie druku wypukłym. Często za ich pomocą powiela malarskie ślady i gesty. Odbitki powstają na podstawie matryc wykonywanych w autorski, eksperymentalny sposób. Oprócz klasycznych materiałów takich jak linoleum i drewno do tworzenia matryc wykorzystuje piasek i kleje, za pomocą których uzyskuje struktury; kawałki blachy, tkanin, odbija też gotowe przedmioty.