„MŁODY OBYWATEL ROZMAWIA”, czyli jak czwartoklasiści z „Siódemki” wyszli z działaniami poza szkołę?
Z inicjatywy wychowawczyni, Barbary Pikuła-Marczak, ale przy pełnej aprobacie rodziców - uczniowie klasy IV A ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Żyrardowie zgłosili się i zostali zakwalifikowani do najnowszej edycji programu „Młody Obywatel” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Naczelnym celem projektu jest mobilizować społeczność uczniowską do aktywności obywatelskiej, do otwierania szkoły na zewnątrz i dzielenia się entuzjazmem ze społecznością lokalną. Zaproponowane ścieżki tematyczne projektu stanowią inspirację do wielu kreatywnych i zaskakujących przedsięwzięć, które CEO wspiera w ramach mentoringu.
Klasa IV A znalazła się w gronie 22 grup projektowych z całej Polski, zakwalifikowanych na warsztaty, które odbyły się w ostatni piątek, 9 czerwca, w siedzibie szkoły.
Trener reprezentujący CEO, Mateusz Konieczny, skutecznie pomógł grupom projektowym nie tylko bardzo aktywnie, ale także nowatorsko i kreatywnie wypracować dalszy plan działań na podstawie rozpoznanych zasobów i w nawiązaniu do potrzeb każdej, konkretnej grupy projektowej. Wspólnie z uczniami ustalił także, w jaki sposób pozyskać sojuszników i wypromować projekt. Nie był to zamknięty katalog tematów - warsztat był dla klasy IV A „skrojony na miarę”, dostosowany do konkretnych potrzeb, uzależnionych od aktualnego stanu realizacji projektu.
Realizacja wybranej demokratycznie przez zespół klasowy ścieżki projektowej „Reportaż po sąsiedzku”, którego celem jest bliższe poznanie „sąsiadów”, a następnie przedstawienie zebranych informacji w interesującej formie szerszej publiczności jest głównym zadaniem i w tym obszarze piątkowe warsztaty projektowe przyniosły skuteczną pomoc. W zespole klasowym wyodrębniły się 4 grupy projektowe, a każda z nich prezentuje innego „sąsiada”. W tym elitarnym gronie znalazły się placówki z sąsiedztwa: Muzeum Mazowsza Zachodniego, Centrala Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Miejskie Przedszkole Nr 6 im. Krasnala Hałabały. Działaniami grup projektowych kierują liderzy: Szymon Dębski, Gabrysia Klem, Ola Micewicz i Gabrysia Smolarek, naturalnie pod „czujnym okiem” zaangażowanych w realizację rodziców: Natalii Dębskiej, Anny Derda, Agnieszki Klem, Michała Bakalarskiego, Wioletty Micewicz oraz Edyty Smolarek.
W dotychczasowych edycjach programu w sumie uczestniczyło ponad 1250 szkół, niemal 1700 nauczycieli i około 14 000 uczniów. W ramach programu odbyło się ponad 3800 spotkań i lekcji z młodzieżą oraz niemal 300 warsztatów, a w bieżącej edycji nasza „Siódemka” jest już w tym wyjątkowym gronie.