25 czerwca minęła 136. rocznica urodzin wybitnego żyrardowianina, Pawła Hulki-Laskowskiego
Dokładnie 25 czerwca 1881 r. w Żyrardowie, przy ul. Wąskiej (obecnie Szulmana 10) urodził się Paweł Hulka – Laskowski - pisarz, publicysta, tłumacz, krytyk literacki, społecznik, filozof, religioznawca, wolnomyśliciel, wybitny intelektualista łamiący utarte kanony i stereotypy.
Najmocniej zapisał się w pamięci żyrardowian, jako autor unikalnego w swym charakterze zapisu dziejów naszego miasta – książki ,,Mój Żyrardów”. Na płaszczyźnie ponadlokalnej kojarzony jest przede wszystkim, z najdoskonalszym jak dotąd, przekładem „Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška (1931 r.), a także licznymi publikacjami z dziedziny religioznawstwa, będącymi egzemplifikacją jego odważnych, zdecydowanie wyprzedzających współczesną mu epokę, poglądów na religię.
Paweł Hulka-Laskowski zaskarbił sobie powszechne uznanie, wdzięczność i pamięć kolejnych pokoleń mieszkańców miasta, przede wszystkim niestrudzoną działalnością społeczną i odważnym występowaniem w obronie interesów pracowników żyrardowskiej fabryki. Działał też na rzecz upowszechniania oświaty oraz inicjował życie kulturalne w mieście. W dwudziestoleciu międzywojennym prowadził szeroką kampanię prasową przeciwko bezrobociu i biedzie robotników Żyrardowa. W 1921 roku wspólnie z żoną rozpoczął wydawanie Echa Żyrardowskiego, które było pierwszą gazetą w Żyrardowie.
Paweł Hulka-Laskowski zmarł 29 października 1946 r. w Cieszynie. Jego imię nosi jedna z żyrardowskich ulic oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żyrardowie. Front domu przy ul. Narutowicza, w którym pisarz mieszkał przez 30 lat, zdobi tablica pamiątkowa, ufundowana w 1966 r. przez społeczność Żyrardowa. W 1991 roku w jego mieszkaniu otwarty został Gabinet Pawła Hulki-Laskowskiego, który do dziś jest oddziałem Muzeum Mazowsza Zachodniego. Wyrazem wielkiego szacunku dla dorobku literackiego pisarza, ale także dla jego żarliwego zaangażowania w sprawy społeczne, jest również nadany Pawłowi Hulce-Laskowskiemu przez Radę Miasta w 1996 r., zaszczytny tytuł „Zasłużony dla Miasta Żyrardowa”.
***
„…mój Żyrardów. Budowały go razem z innymi ręce moich dziadów i rodziców, pracowałem przy jego budowie przez dziesiątek lat i ja.”
„Taki jest ten mój Żyrardów”
Paweł Hulka-Laskowski
fot. ze zbiorów Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.