Przetarg na rewaloryzację Kantoru
Rok 2017 przejdzie do historii Żyrardowa jako rok rozpoczęcia niezwykle ważnej i bardzo dużej, kosztownej inwestycji, polegającej na rewaloryzacji jednego z najpiękniejszych zabytkowych obiektów miasta, jakim jest Kantor – dawna siedziba dyrekcji żyrardowskiej fabryki. Zgodnie z koncepcją władz miasta, monumentalny budynek Kantoru, o wyjątkowych walorach architektonicznych, usytuowany w centrum miasta, ma wielki potencjał, by stać się nowoczesnym Centrum Obsługi Mieszkańców, zachowując jednocześnie swój unikalny, historyczny charakter. Prezydent Wojciech Jasiński właśnie ogłosił przetarg na rewaloryzację Kantoru.
Przedmiotem zamówienia jest rewaloryzacja Kantoru z adaptacją na siedzibę Urzędu Miasta i multimedialnej biblioteki publicznej. Na oferty Miasto czeka do 17 sierpnia br. do godz. 10.00.
W Kantorze, po jego rewaloryzacji, skupione zostaną wszystkie wydziały Urzędu Miasta, które aktualnie mieszczą się przy Placu Jana Pawła II nr 1 i przy ul. Mireckiego 56. Takie rozwiązanie wygodne będzie przede wszystkim dla klientów urzędu, jak również korzystne z punktu widzenia ekonomicznego i organizacyjnego.
Na parterze budynku powstanie Sala Ślubów, jakiej w naszym mieście z całą pewnością brakuje. Ze względu na reprezentacyjny charakter, ma ona służyć również jako sala obrad Rady Miasta, miejsce odbywania konferencji prasowych, spotkań z mieszkańcami lub może być udostępniana na warsztaty, wykłady czy spotkania dyskusyjne organizowane przez różne podmioty.
Usytuowane na pierwszym piętrze pomieszczenie dawnego kantorku, niezwykle ważne miejsce z punktu widzenia historycznego, w którym znajdują się dwa zabytkowe sejfy oraz komoda, przeznaczono na Izbę Pamięci.
Założeniem jest dostępność budynku dla mieszkańców miasta, także poza godzinami pracy urzędu. Na parterze wprowadzono więc funkcję biblioteki, w której znajdują się czytelnia z wypożyczalnią dla dorosłych, sala multimedialna z dostępem do Internetu oraz czytelnia z wypożyczalnią dla dzieci.
Przewiduje się, że realizacja inwestycji, z uwagi na szeroki zakres prac i ich specyfikę, potrwa dwa lata.