Szkoła bliżej nauki z Centrum Nauki Kopernik
Już we wrześniu w czterech miejskich placówkach oświatowych Centrum Nauki Kopernik rozpocznie realizację projektu pn. „Szkoła bliżej nauki”, w ramach którego zostaną stworzone warunki dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu.
Żyrardów jest jednym z siedmiu miast z terenu Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, w których Centrum Nauki Kopernik realizować będzie projekt ,,Szkoła bliżej nauki”. Działania edukacyjne prowadzone będą również w Otwocku, Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Kobyłkce, Lesznowoli i Starych Babicach. W sumie z oferty Centrum Nauki Kopernik skorzysta 1900 uczniów i 164 nauczycieli z 38 szkół podstawowych i gimnazjów. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WM 2014-2020 w wysokości 4,7 mln zł. Całkowita wartość projektu to ponad 4,9 mln zł.
Na terenie Miasta Żyrardowa udział w projekcie wezmą: Szkoła Podstawowa Nr 6 i nr 7 oraz Publiczne Gimnazjum Nr 1 oraz Nr 4. Placówki te wyposażone zostaną w zestawy edukacyjne i narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych, co pozwoli na realizację działań edukacyjno-badawczych.
Projekt adresowany jest do uczniów, którzy uzyskują najsłabsze wyniki edukacyjne. Zajęcia ukierunkowane będą na rozwijanie kompetencji przyrodniczych i informatycznych, a także kreatywności i umiejętności pracy zespołowej.
Nauka oparta na metodzie eksperymentu jest nie tylko nowoczesna, przyjazna dzieciom, ale i efektywna. Aby ułatwić uczniom przyswajanie trudnych zagadnień, najlepiej jest poeksperymentować. Zajęcia edukacyjne i wystawy w Centrum Nauki Kopernik mają wzbudzić w uczniach chęć poznawania świata. Uczestnicy wezmą także udział w zajęciach terenowych i projektach edukacyjno-badawczych. Z kolei zajęcia dodatkowe w szkołach prowadzone będą z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktycznych do nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz informatycznych zestawów edukacyjnych. Do placówek trafią m.in. przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik zestawy edukacyjne „WODA” zawierające scenariusze, materiały i sprzęt, które pomogą zrozumieć uczniom prawa, jakimi rządzą się otaczające nas rzeczy i zjawiska.
Dodatkowo nauczyciele przyrody, geografii, fizyki, chemii, biologii, matematyki czy informatyki wezmą udział w warsztatach edukacyjnych. Podczas zajęć poznają oni techniki i narzędzia wspierające rozwój kreatywności oraz twórcze myślenie uczniów. Zdobędą także umiejętności w zakresie prowadzenia pracy w grupach, tworzenia narzędzi edukacyjnych czy realizacji projektów badawczych.
Realizacja projektu ,,Szkoła bliżej nauki” zakończy się 31 lipca 2019 roku.