O kierunkach rozwoju Mazowsza na konferencji w Żyrardowie
Miasto Żyrardów jako lider nowo utworzonego subregionu żyrardowskiego, był gospodarzem subregionalnej konferencji „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość”, organizowanej przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie. W konferencji, która odbyła się 6 lipca br. w Resursie, wzięli udział samorządowcy z gmin subregionu żyrardowskiego oraz specjaliści z zakresu rozwoju regionalnego, planowania przestrzennego i pozyskiwania środków unijnych. Gości powitał Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński.
Marszałek Adam Struzik podsumowywał dwadzieścia lat działalności Samorządu Województwa Mazowieckiego. Podkreślił on, że województwo mazowieckie jest dziś postrzegane jako region atrakcyjny gospodarczo, zdolny do konkurowania aktywny uczestnik procesów rozwojowych, wiarygodny i solidny partner, a także region, który wyróżnia się skutecznym wykorzystywaniem instrumentów finansowych i wysokim stopniem koordynacji polityki społeczno-gospodarczej w tej części Europy. Z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2008-2014 województwo mazowieckie uzyskało najwyższy wzrost PKB na 1 mieszkańca i wyższy poziom rozwoju od średniej unijnej, plasując się w pierwszej piątce najszybciej rozwijających się regionów Unii.
Konferencja była także okazją do dyskusji na temat kierunków dalszego rozwoju województwa, w kontekście zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego i nowego podziału statystycznego regionu, który stwarza szansę na uzyskanie środków unijnych w kolejnej perspektywie finansowej po 2020 roku, na warunkach uwzględniających zróżnicowanie wewnętrzne województwa.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2018 roku Mazowsze zostało podzielone statystycznie na dwa obszary typu NUTS 2: Region Warszawski stołeczny, który obejmuje: miasto stołeczne Warszawę wraz z 9 sąsiadującymi powiatami oraz Region Mazowiecki regionalny, który obejmuje pozostałą część województwa mazowieckiego, w tym powiat żyrardowski. Zmianom tym towarzyszyły korekty klasyfikacji Mazowsza na obszary typu NUTS 3 oraz powołanie nowego podregionu żyrardowskiego, obejmującego powiaty grójecki, sochaczewski i żyrardowski (dotychczas wszystkie w podregionie warszawskim zachodnim).
Nowy podział statystyczny województwa mazowieckiego przynosi dla Miasta Żyrardowa wiele kluczowych zmian, a co najważniejsze stwarza szansę na uzyskanie większych środków unijnych w nowej perspektywie po 2020 roku oraz rozwiązanie istotnych problemów społecznych i infrastrukturalnych. Żyrardów, jak i pozostałe ośrodki subregionalne, tj.: Ciechanów, Płock, Ostrołęka, Radom i Siedlce, stanowić będą bieguny rozwojowe Mazowsza, a ich rozmieszczenie umożliwia transferowanie impulsów rozwojowych na terenie całego województwa.
- Powołanie nowego podregionu żyrardowskiego oraz umocowanie Miasta Żyrardowa jako wiodącego ośrodka subregionalnego stawia przed naszym samorządem wiele wyzwań i wyznacza dla Miasta ważną rolę lidera w rozwoju regionu i zachodniej części Mazowsza – powiedział Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński.
Konferencja w Żyrardowie była ostatnią już z cyklu debat o przyszłości Mazowsza. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ciechanowie, Ostrołęce i Warszawie.
Nowy podział statystyczny Mazowsza