Śladami Jedwabnego Szlaku
Wakacyjną propozycją Galerii ,,Resursa” jest wystawa fotograficzna Łukasza Grudysza ,,W drodze. Na Jedwabnym Szlaku”. Uroczyste otwarcie miało miejsce 11 sierpnia. Ekspozycja przedstawia podróże samochodowe, które Łukasz Grudysz odbył wraz z przyjaciółmi Kazimierzem Rokickim, Cezarym Popławskim, Januszem Janczewskim, Stanisławem Materniakiem oraz Tomaszem Sobierajem. Jest zapisem miejsc i życiorysów ludzi, którzy zamieszkują tereny dawnej drogi handlowej łączącej Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jest zapisem fotograficznym Szlaku Jedwabnego. Łącznie przejechali 45000 km, jadąc przez Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Mongolię, Chiny, Tadżykistan, Uzbekistan.
Dodatkową atrakcją była projekcja filmu autorstwa Łukasz Grudysza, będącego zapisem podróży śladami Jedwabnego Szlaku. Obecni w Resursie podróżnicy barwnie opowiadali o swoich przygodach, które wydarzyły się w ciągu 63 dni tej niezwykłej ekspedycji. W foyer sali teatralnej zaprezentowano fotograficzną dokumentację wyprawy, a przed budynkiem Resursy zaparkowała ogromna ,,terenówka” podróżników.
Boimy się tego, co nieznane, a bliskie. Naszym Przodkom stepy i góry Azji Środkowej jawiły się w ciągu historii, najczęściej jako zagrożenie. Czy to jako Ojczyzna, pramacierz dzikich skośnookich wojowników na kudłatych koniach, i egzotycznych, zapomnianych już przed wiekami cywilizacji, czy to jako miejsce zesłania, z którego wracało niewielu. I rzeczywiście tak było. Jeżeli jednak ktoś zechce wsiąść w samochód i wyruszyć w drogę, tam, gdzie niebo dotyka Ziemi, zobaczy... Ludzi i niepowstrzymane życie. Proste, jak w Dniu Stworzenia.
Zapraszamy na „Jedwabny Szlak”.
Wystawa czynna do połowy września b.r. (Resursa, 1 Maja 45).
Łukasz Grudysz, krośnianin, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Od lat najmłodszych związany z fotografią i filmem. Jest entuzjastą kultury karpackiej. Jest podróżnikiem - uczestnikiem i dokumentalistą wielu wypraw do wielu krajów Europy, Bliskiego Wschodu i świata (m.in. Chin, Iraku, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii, Tadżykistanu, Uzbekistanu). Pokłosiem uczestnictwa Łukasza Grudysza w licznych wyprawach jest wiele późniejszych opracowań multimedialnych z podróży, dokumentalnych realizacji filmowych oraz wiele zrobionych zdjęć (cykli fotograficznych). Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych - indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (poplenerowych, pokonkursowych - krajowych i międzynarodowych). Bierze aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, (m.in.) organizowanych pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, zdobywając medale, nagrody, wyróżnienia, dyplomy, listy gratulacyjne. W 2014 roku został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu RP otrzymał dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu artysty fotografa, fotografika. W 2018 roku został odznaczony Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.
A tak w skrócie pisze o sobie:
Kiedy byłem małym chłopcem, mój Tata powiedział mi: "Widzisz, Synku? Nie widzisz. Kiedyś zobaczysz. Jak ja. Będziesz widział świat kadrami. Będziesz zmieniał tylko ogniskową swojego patrzenia i usuwał rzeczy zbędne." Dziś jestem dorosły, kocham dobrych Ludzi, Karpaty, odwiedziłem masę niezwykłych miejsc na całym świecie i zauważyłem, że cały świat składa się z kadrów, a moja praca polega na zmienianiu ogniskowej mojego patrzenia i usuwaniu rzeczy zbędnych. Dziękuję Tato.