Rekordowe dofinansowanie na inwestycje infrastrukturalne
Do Żyrardowa trafi 34,7 mln. zł wsparcia unijnego na rozwój mobilności miejskiej na terenie gmin Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Pruszków. Dzięki środkom unijnym powstaną nowe parkingi P&R, ścieżki rowerowe, zakupione zostaną nowe autobusy i wdrożony będzie Inteligentny System Transportowy. W poniedziałek, 15 października br., Lucjan Krzysztof Chrzanowski p.o. Prezydenta Miasta Żyrardowa podpisał z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem umowę o dofinansowanie projektu. To największa jak dotąd kwota dofinansowania pozyskana przez Miasto.
Projekt pn. „Zielone płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa” otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Bezpośrednio do Żyrardowa, który pełni w tym samorządowym konsorcjum rolę lidera projektu, trafi ponad 16,8 mln zł. Są to środki pochodzące z budżetu UE oraz budżetu państwa.
Dzięki realizacji projektu na żyrardowskich ulicach pojawią się, zakupione przez samorząd, dwa nowe niskoemisyjne autobusy elektryczne, które stanowić będą uzupełnienie dla standardowej komunikacji miejskiej.
Otrzymana dotacja pozwoli również na stworzenie w Żyrardowie dwóch kolejnych parkingów typu „Parkuj i Jedź” (przy ul. Skorwaczewskiego oraz przy ul. Ziołowej), a także budowę dwóch, dedykowanych rowerzystom, parkingów „Bike&ride” (w tych samych lokalizacjach). Wśród zadań ujętych w projekcie jest również zaprojektowanie i wykonanie ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Kapitana Pałaca, ul. rtm. Witolda Pileckiego oraz ul. Procnera.
Projekt obejmuje ponadto wykonanie nowej lub modernizację już istniejącej sygnalizacji świetlnej na sześciu miejskich skrzyżowaniach, a także wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego, wspierającego uprzywilejowanie transportu publicznego. Pracami modernizacyjnymi objęte zostaną: skrzyżowanie ul. F.de Girarda z ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”; skrzyżowanie ul. Środkowej i Limanowskiego; ul. Środkowej i ul. Mireckiego; Al. Partyzantów i ul. Mireckiego; ul. 1 Maja i ul. Okrzei oraz skrzyżowanie ul. 1 Maja i Mickiewicza z ul. Jaktorowską i Reymonta. Sygnalizacja pojawi się także na bardzo trudnym obecnie dla kierowców, skrzyżowaniu ul. Mireckiego z ul. 1 Maja.
Kolejne zadanie ujęte w projekcie to budowa, przebudowa lub remont ulic na terenie miasta w celu dostosowania ich do wymagań miejskiej komunikacji niskoemisyjnej. Realizacja podzielona została na pięć kluczowych etapów:
- Przebudowa ul. Skrowaczewskiego i Kapitana Pałaca na odcinku od projektowanej zatoki autobusowej do skrzyżowania z ul. F. de Girarda wraz z przebudową skrzyżowania ul. Skrowaczewskiego i Kapitana Pałaca z ul. I. Zielińskiej, polegającą na wykonaniu ronda umożliwiającego bezkolizyjne poruszanie się pojazdów.
- Przebudowa ul. F. de Girarda oraz ul. Środkowej na odcinku od K. Pałaca do ul. Limanowskiego.
- Remont ul. Mickiewicza na odcinku od skrzyżowania z ul. Jaktorowską, 1 Maja i Reymonta aż do ul. Słowiańskiej.
- Remont ul. Słowiańskiej.
- Budowa ul. Ziołowej na odcinku od ul. Słowiańskiej do projektowanej zatoki autobusowej w ul. Ziołowej.
Nie ulega wątpliwości, że realizacja projektu całkowicie odmieni realia komunikacyjne naszego miasta, poprawiając funkcjonalność i bezpieczeństwo żyrardowskich ulic.
Planowany termin zakończenia projektu to 30 czerwca 2020 r.