Dzień Edukacji Narodowej w Żyrardowie
W dniu 15 października 2018 r. odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, na które zaproszono przedstawicieli żyrardowskiej oświaty, w tym dyrektorów i nauczycieli miejskich jednostek oświatowych, a także emerytowanych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.
Jak co roku z tej okazji grono wyróżniających się nauczycieli zostało nagrodzone Nagrodą Prezydenta Miasta Żyrardowa. Nagrodę tę otrzymało 31 nauczycieli miejskich jednostek oświatowych.
Uhonorowani zostali również dyrektorzy miejskich jednostek oświatowych, którym wręczono kwiaty i upominki. Uroczystość uświetnił koncert Natalii Solczyńskiej (sopran), Łukasza Kawczyńskiego (tenor) i Aleksandry Bobrowskiej (pianistka). Po koncercie goście zostali zaproszeni na poczęstunek.
Dzień Edukacji Narodowej to święto obchodzone na pamiątkę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej - instytucji powstałej na mocy uchwały Sejmu z 14 października 1773 r. w celu zreformowania ówczesnego systemu szkolnego. Jej działalność, jako centralnego organu władzy oświatowej zależnego tylko od króla i Sejmu, stanowiła największe osiągnięcie kulturalne Polski epoki Oświecenia. Datę powołania Komisji przyjęto w kwietniu 1972 roku jako Dzień Nauczyciela, 10 lat później nazwę tę zmieniono na Dzień Edukacji Narodowej.