Kantor to obiekt piękny, lecz trudny
Kapelusz i buty – w taki sposób można określić to, co powstaje w zabytkowym Kantorze. Pierwszy etap działań remontowych obejmuje budowę dachu wraz z najwyższym stropem oraz zabezpieczenie i odwodnienie fundamentów.
Prace remontowe na dachu zabytkowego kantoru zbliżają się ku końcowi. Obiekt objęty jest najsilniejszą ochroną prawną, jaką może zagwarantować polski system prawny. Każdy krok, jaki podejmuje ekipa remontowa musi nastąpić pod okiem konserwatora zabytków – „I Wojna Światowa, okres międzywojenny, ani II Wojna Światowa nie wyrządziły szkód, dlatego wszystkie technologie, jakie są wykorzystane podczas remontu, muszą być zgodne z oryginalnymi. Tak będzie w przypadku stolarki okiennej, drzwi, schodów, także w przypadku dachu, na którym pojawił się łupek” – mówi Miejski Konserwator Zabytków, Maria Badeńska-Stapp. Karol Dittrich i Karol Hielle sprowadzili spoza Polski łupek, czyli najbardziej eleganckie wykończenie, jakie mogło zdobić budynek użyteczności publicznej. Jest to materiał trwalszy, niż pokrycie blachodachówką, czy miedzią. Stopień zagrzybienia i przegnicia więźby dachowej doprowadził do degradacji, deski rozpadały się w rękach, natomiast strop miejscami się zapadał. Ekipa remontowa wymieniała strop fragment po fragmencie, aby nie uszkodzić dekoracji ramowej i polichromowanej, która została nadgryziona „zębem czasu”. Stolarka okienna ze względu na stopień zużycia zostanie zrekonstruowana. Nowe okna powstaną na wzór starych okien, z odtworzeniem ich kształtu i wyglądu.
Buty, czyli fundamenty Kantoru w XIX wieku zostały wykonane przy użyciu tłustej gliny. Przez lata w piwnicy zalegała woda, grzyb. Z użyciem nowych technologii wykonano izolację poziomą i zastosowano metodę iniekcji pionowej.
Typową zmianą przy przebudowie obiektu użyteczności publicznej jest dodanie windy, co jest bardzo trudne. Winda musi być połączona z komunikacją budynku. Nie ma możliwości dodania zewnętrznej windy. Dusza schodów nie jest idealnie równa, co wykazały laserowe pomiary wykonane przez wykonawcę. - Szukamy projektantów wind nietypowych, aby dołożyć wszelkich starań, by winda spełniała normy dla osób niepełnosprawnych – mówi Maria Badeńska-Stapp.
Właściciel obiektu zabytkowego ma obowiązek dbania o niego. Nie można być właścicielem obiektu zabytkowego i doprowadzać go do ruiny, ponieważ jest to przestępstwo. Obiektu wpisanego do rejestru zabytków nie można rozebrać, nawet jeśli znajduje się w stanie śmierci technicznej. W Żyrardowie obiektów zabytkowych jest bardzo dużo. Są to obiekty wysokiej klasy, największą wartość mają jako zespół urbanistyczno-architektoniczny.
- Mamy zabezpieczone środki budżetowe na realizację całej inwestycji. Całość prac jest czasochłonna z uwagi na zabytkowe detale i potrwa około 36 miesięcy. Szukamy alternatywnych możliwości finansowania, złożyliśmy wniosek w Banku Gospodarstwa Krajowego w takim instrumencie, jak wsparcie Jessica2. W przypadku otrzymania dofinansowania przedmiotowego, dotychczasowe środki na rewitalizację Kantoru, zabezpieczone w budżecie, zostaną skierowane na inne inwestycje, na przykład budowę dróg. Ze wstępnych opinii możemy sądzić, że wniosek ma szansę na zakwalifikowanie i otrzymamy dodatkowe środki – mówi p.o. Prezydenta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski.