Uczniowie ,,Szóstki" dla Niepodległej
Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie organizuje cykl wydarzeń związanych z realizacją projektu „Niepodległa”, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas 5, 6, 7, 8 oraz 3 gimnazjum wzięli udział w wycieczkach do Warszawy. Zwiedzili z przewodnikiem Cmentarz Wojskowy na Powązkach, odwiedzili Łazienki Królewskie oraz Muzeum Historii Polski, gdzie uczestniczyli w lekcji na temat odzyskania niepodległości oraz obejrzeli film „Przystanek Niepodległość”, który prezentował problemy pierwszych miesięcy niepodległości. Uczniowie gimnazjum podczas lekcji zapoznali się z „Życiem codziennym na progu odzyskania niepodległości”. Podczas tych wszystkich wycieczek uczniowie dokumentowali miejsca, w których byli, aby przygotować klasową prezentację multimedialną. Najlepsze prezentacje zostaną pokazane po Święcie Niepodległości.
Kolejnym zadaniem do zrealizowania był „Bieg Niepodległości”. W dniu 26 września w Parku Procnera odbył się ogólnoszkolny bieg patrolowy, podczas którego uczniowie musieli wykazać się sprawnością fizyczną i wiedzą historyczną. W namiocie „Naczelnika” na polanie był punkt zbiórki, skąd patrole z klas wyruszały na bieg. Każdy patrol miał do pokonania trasę na, której było 6 stacji. Wśród zadań sprawnościowych znalazł się rzut granatem, pokonanie zasieków wroga, musztra żołnierska, pomoc rannemu. Na tydzień przed planowanym biegiem nauczyciele poloniści zapoznali uczniów z tekstem dotyczącym niepodległości. Podczas biegu uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące ważnych dat i przywódców polskiej niepodległości, symboli państwowych, tekstu polskiego hymnu. Drużyny, które uzyskały najwięcej punktów otrzymają medale. Wręczenie medali odbędzie się na uroczystym podsumowaniu projektu. Dodatkowo uczniowie w szkole wykonali plakaty promujące 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Uczniowie klas 0-III wezmą udział w konkursie plastycznym „Z historią za pan brat, czyli jak zmieniał się Polski Orzeł na przestrzeni lat”. Najlepsze prace zostaną pokazane w dniu podsumowania projektu i nagrodzone dyplomami.
Uczniowie tych klas odbyli już losowanie tytułów pieśni legionowych. Pieśni te zostaną odśpiewane w dniu 12 listopada na koncercie „Ku pokrzepieniu serc”
Uczniowie klas IV- VIII i gimnazjum odbyli losowanie postaci historycznych i wykonają gazetki na ich temat. Gazetki będą pokazane w dniu zakończenia projektu.
Chętni uczniowie klas starszych mogą przeprowadzić wywiad ze świadkiem historii i zaprezentować go w dniu zakończenia projektu.
Uczniowie szkoły zbierają eksponaty na wystawę pamiątek. Wybrana grupa uczniów uporządkuje eksponaty, podzieli na działy, przygotuje tabliczki z opisami. Wystawę pamiątek będzie można obejrzeć również podczas podsumowania całego projektu.
***
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość”.
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
