Gminny Program Rewitalizacji coraz bliżej…
Pojęcie rewitalizacji staje się coraz bliższe mieszkańcom Żyrardowa. W ostatnim czasie Rada Miasta Żyrardowa podjęła dwie istotne uchwały dotyczące rewitalizacji: 30 sierpnia 2018 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i rewitalizacji, a 11 października 2018 r. odnośnie przystąpienia do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji. Niemniej jednak sprawy związane z rewitalizacją nie dzieją się tylko na poziomie Urzędu Miasta i Rady Miasta. Skuteczna rewitalizacja prowadzona jest dla ludzi i z udziałem ludzi, dlatego w ramach projektu Rewitalizacja Miasta Żyrardowa motorem przemian społeczno-gospodarczych realizowane są działania zachęcające mieszkańców obszaru rewitalizacji do włączenia się w życie społeczne swojego miejsca zamieszkania.
Chcemy, aby tworzony dokument był zgodny z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców, a jednocześnie, żeby dzięki realizowanym akcjom oraz wydarzeniom w coraz większym stopniu Żyrardowianie czuli się związani ze swoim miastem – podkreśla p.o. Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski.
Dlatego też między innymi w ostatnim czasie, a dokładnie 22 września 2018 r. przeprowadzony został mikrofestyn, na którym przygotowane zostały atrakcje dla całych rodzin. Uczestnicy mogli obejrzeć występy taneczne, pokazy fitness i zumby. Uczniowie szkół podstawowych rozgrywali mecze piłki nożnej, a wygranych ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Żyrardowie nagrodzono medalami i pucharami. Przygotowane zostały również atrakcje dla osób dbających bądź chcących zadbać o swoje zdrowie. Dodatkowo, można było posłuchać koncertu lokalnego zespołu „Senior Band”. Najmłodsi chętnie korzystali z malowania buziek i innych specjalnie dla nich przygotowanych animacji. Mikrofestyn był nie tylko dobrą okazją do zabawy, ale też do zapoznania się z postępami prac związanymi z prowadzoną w Żyrardowie rewitalizacją.
W czasie mikrofestynu zorganizowana została również pierwsza z cyklu zaplanowanych gier miejskich. Gry miejskie, z jednej strony są ciekawą alternatywą na spędzenie czasu dla całych rodzin, a z drugiej są okazją do poznania miejsc, osób, wydarzeń związanych z najbliższą okolicą zamieszkania uczestników gry.
Podczas pierwszej gry, która odbyła się 22 września 2018 r. mieszkańcy zostali zachęceni do podróży w czasie. Zapomniane gry. Czas wolny w fabrycznym Żyrardowie – taki tytuł nosiła gra, w ramach której kilkuosobowe zespoły odwiedzały wyznaczone na trasie punkty i wykonywały postawione przed nimi zadania. Przy okazji mogli dowiedzieć się więcej o historii swojego miasta i dawnych zabawach pracowników zakładów lniarskich. Co więcej, uczestnicy mogli spotkać mieszkańców Żyrardowa z początku XX-wieku, a to za sprawą przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy przebrali się w stroje z epoki, kiedy w mieście, fabryka tętniła życiem.
Pierwsza gra miejska spotkała się z dużą przychylnością mieszkańców, dlatego też liczba uczestników kolejnej gry, która została zorganizowana 14 października 2018 r. była dwukrotnie większa. Żyrardów ze względu na swoją historię i charakter kojarzony jest z fabryką, zakładami lniarskimi. Ale nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, że przy tworzeniu i rozwijaniu osady fabrycznej, a później całego miasta niezwykłą rolę odgrywała zieleń. I właśnie ten temat został wybrany jako motyw przewodni drugiej gry miejskiej. Poszczególne zespoły odwiedzały miejsca mające znaczenie dla ekosystemu Żyrardowa, rozwiązywały postawione przed nimi zadania, tak aby na koniec otrzymać miano Odkrywcy Zielonego Żyrardowa.
Na zakończenie każdej z gier uczestnicy otrzymali na pamiątkę drobne upominki z logo Rewitalizujemy Żyrardów.
Niezwykle istotne jest to, że w te wydarzenia zaangażowały się cztery żyrardowskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Otwórz, PTTK, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa oraz Żyrardowskie Utalentowane Rękodzielniczki Kulturalne. Ich przedstawiciele wspólnie z wykonawcą firmą Utila wymyślili scenariusze gier, zorganizowali, a następnie je przeprowadzili. Ta współpraca przyniosła uśmiech i zadowolenie mieszkańców z ciekawie spędzonego czasu z rodziną. Zaangażowanie organizacji pozarządowych, a także samych Żyrardowian pokazuje, że w mieszkańcach i osobach działających na terenie Żyrardowa drzemie ogromna siła, którą warto wzmacniać do działania na rzecz społeczności lokalnej i która może stać się motorem przemian w mieście.
Gry miejskie są również formą promocji działań związanych z rewitalizacją, podejmowanych w mieście. Mamy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom coraz więcej osób usłyszy o tym, że Rewitalizujemy Żyrardów i włączy się w ten proces. Przed nami kolejne działania, o których już wkrótce będziemy informować.