Europejskie środki na remont Kantoru
Tuż przed końcem 2018 r. Prezydent Miasta Żyrardowa podpisał umowę dotyczącą udzielenia Miastu Żyrardów pożyczki na remont budynku Kantoru. Ponad 17 mln zł, jakie samorząd miejski otrzyma na przestrzeni najbliższych trzech lat z Banku Gospodarstwa Krajowego, pozwoli uratować bezcenny zabytek i nadać mu nowe funkcje.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest pośrednikiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wdrażającym środki finansowe z przeznaczeniem na rewitalizację obszarów miejskich w województwie mazowieckim. Pożyczka pochodzić będzie z Instrumentu Finansowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 tzw. Jessica 2.
Ze względu na istotne efekty społeczne dla miasta Żyrardowa projekt uzyskał bardzo korzystne oprocentowanie na poziomie 0,30% w stosunku rocznym. Spłata pożyczki nastąpi w latach 2021-2027. Środki pochodzące z pożyczki rewitalizacyjnej stanowią 78% kosztów kwalifikowalnych projektu.
„Cieszę się, że udało nam się zapewnić, na bardzo dogodnych dla Miasta warunkach, sposób finansowania rewaloryzacji jednego z najważniejszych obiektów zabytkowych Żyrardowa – mówi prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski. – Podpisana umowa pożyczkowa umożliwia nam, przy minimalnych obciążeniach dla budżetu miasta, kontynuację prac remontowych prowadzonych od kilku miesięcy w budynku Kantoru. Jest ona zarazem kolejnym przykładem na to, że jako samorząd potrafimy z sukcesem sięgać po środki zewnętrzne i z powodzeniem korzystać z różnorodnych narzędzi finansowych oferowanych przez Unię Europejską.”
Prace przewidziane do realizacji w ramach projektu podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap jest już obecnie realizowany i dotyczy przeprowadzenia najważniejszych prac budowlanych. W ramach pierwszego etapu wykonany został kompleksowy remont dachu, remont stropu nad II piętrem, przedłużenia klatki schodowej, szybu windy. Wykonano również izolację poziomą i pionową ścian fundamentowych, drenaż opaskowy, odprowadzenie wód opadowych, przyłącza. Z kolei w drugim etapie projektu zakłada się wykonanie pozostałych prac objętych dokumentacją techniczną, umożliwiających zaadaptowanie budynku na potrzeby Urzędu Miasta i Biblioteki Miejskiej. W ramach drugiego etapu przewidziano zatem wykonanie remontu stropu I i II kondygnacji, prace konserwatorskie elementów drewnianych i metalowych wyposażenia wnętrz, wykonanie instalacji wewnętrznych (centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, teletechnicznej, wentylacji i klimatyzacji), renowację i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, prace wykończeniowe, prace konserwatorskie elewacji oraz zagospodarowanie terenu.
Po zakończeniu prac rewaloryzacyjnych budynek Kantoru stanowić ma istotny ośrodek administracji samorządowej oraz ośrodek kulturowo-edukacyjny, mający na celu integrację mieszkańców i pielęgnowanie lokalnych tradycji. Projekt zakłada, że docelowo budynek pełnić będzie dwie zasadnicze funkcje:
- część parteru budynku zaadaptowana zostanie na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej, wraz z Multimedialnym Ośrodkiem Tradycji i Edukacji Kulturowej (MOTEK).
- pozostała część parteru oraz kolejne kondygnacje zaadaptowane zostaną na siedzibę Urzędu Miasta Żyrardowa wraz z pomieszczeniami i funkcjami pomocniczymi.
W najbliższych tygodniach zostanie przeprowadzone zamówienie publiczne w formie przetargu nieograniczonego na wybór wykonawcy II etapu przebudowy i rewaloryzacji zabytkowego obiektu Kantoru.